Reprezentativac Srbije u sedmoboju za četiri boda nadmašio četvrtoplasiranog Čeha Helceleta.
Druga medalja za srpsku atletiku na dvoranskom prvenstvu Evrope u Geteborgu!
Poslije zlata Asmira Kolašinca u bacanju kugle, Mihail Dudaš je dramatično i naporno takmičenje u sedmoboju okončao petim mjestom u trci na 1.000 metara.
Njegovih 2:39,04 minuta bilo je dovoljno za bronzanu medalju, jer je glavni konkurent, Čeh Adam Helcelet, bio sporiji za (potrebnih) 3,22 sekunde!
Holanđanin Elko Sitnikolas zasluženo je trijumfovao, sa ukupno 6.372 boda, ispred Francuza Kevina Majera sa 6.297.
Dudaš je sa 6.099 bodova postavio novi nacionalni rekord i ostavio za sobom Helceleta (6.095), koji mu je uoči posljednje discipline "bježao" 32 boda.
Dvadesettrogodišnji Novosađanin do medalje je morao da prođe kroz uspone i padove u generalnom plasmanu. Prenoćio je kao lider i kandidat za prvaka Evrope, ali je u petoj i šestoj disciplini ostvario rezultate koji su ga spustili na četvrtu poziciju.
Isključivi "krivac" za to nije bio sam Dudaš - mada je u skoku s motkom mogao da ostvari bolji rezultat - već bi razloge njegovog pada trebalo tražiti u sjajnim nastupima konkurenata.
Sintnikolas izbio je na prvo mjesto zahvaljujući pobjedama i na 60 metara prepone (7,91 sekunda) i u skoku s motkom, gdje je savladao letvicu na čak 5,40 metara visine.
Dudaš je u trkačkoj disciplini bio osmi u vremenu 8,13, dok je sa motkom preskočio 4,60 metara i zauzeo 11. mjesto. Već na 4,70 rušio je letvicu sva tri puta.
Sve se rješavalo na stazi od 1.000 metara, na kojoj je srpski šampion istrčao najbolje vrijeme u karijeri i koji minut kasnije saznao da je postigao uspjeh karijere.
Dudaš je do danas imao bronzu sa svjetskog juniorskog prvenstva u Bidgošču 2008, kao i treća mjesta na EP za mlađe seniore 2009. u Kaunasu i 2011. u Ostravi. Sve tri osvojio je na otvorenom, u desetoboju.
(MONDO)