ODBOJKA (F6): Srbima srebro kao sudbina

Brazil je pobijedio Srbiju 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12) u finalu završnog turnira Svjetske lige u Beograskoj areni.

ODBOJKA (F6): Srbima srebro kao sudbina Izvor: MONDO

Srbija ponovo nije osvojila Svjetsku ligu. Brazil je u Beogradskoj areni pobijedio u finalu 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12) poslije 124 minuta dramatične borbe.

Brazilci su u 20. izdanju Svjetske lige osmi put osvojili trofej, izjednačivši se sa dosadašnjim rekorderom Italijom. Pored toga, pripala im je i nagrada od milion dolara.

Uprkos podršci sa prepunih tribina Beogradske arene, srpska reprezentacija ni u četvrtom finalu Svjetske lige nije stigla do trona. Već treći put su "karioke" bile poslednja i neprelazna prepreka (prošli put su to bile SAD).

Srbi će ponovo morati da se zadovolje srebrom i čekom na 500.000 dolara.

U Beogradskoj areni okupilo se 22.680 gledalaca, što je novi rekord dvorane, ali i Svjetske lige. Prethodni rekord Arene iznosio je 22.567 ljudi, koliko se posmatralo utakmicu košarkaške Evrolige između Partizana i Panatinaikosa u martu ove godine.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Neveš Leandro Visoto sa 29 poena, jedan više od Ivana Miljkovića. Gosti su načinili više grešaka (38:21), ali su bili prisebniji i bolji u ključnim trenucima.

Ponovo je malo nedostajalo Grbiću, Miljkoviću i drugovima da stignu do trofeja. Baš malo...

Vodili su 1:0, pa poslije 1:2, uspjeli su da stignu do taj-brejka i dobro ga otvorili...

Dobili su prvi set (24 minuta) rezultatom 25:22.

Vodila se izjednačena borba, a tim Igora Kolakovića je dva razlike napravio kod 20:18, poslije čega je Miljković asom doveo "plave" na "plus tri" - 22:19.

Poslije greške Bojana Janića, Brazilci su prišli na 22:23, ali je onda Žiba napravio servis grešku, a potom je Miljković iz kontre iskoristio prvu set loptu - 25:22.

U početku drugog seta (26 minuta), inicijativu su preuzeli igrači u žutim dresovima. Na prvi tehnički tajm-aut otišli su sa prednošču 8:6, kasnije poveli i sa 10:7. Srpski odbojkaši su ipak izjednačili na 14:14 i ponovo se, kao i u prvom setu, ušlo u neizvjesnu završnicu.

Brazilci su izblokirali Janića za vođstvo 24:22 što je bilo presudno, jer su iskoristili drugu set loptu - Žiba je tukao u blok, a lopta je otišla u aut.

Brazil je, lakše nego što rezultat govori, dobili treći set (27 minuta) - 25:22.

Opet su bolje počeli - 3:0, zatim i 7:3, pa 11:6. Ispostavilo se da su već tada stekli nedostižnu prednost.

Tada je selektor Kolaković zatražio tajm-aut, a kapiten Nikola Grbić pokušao da "digne" saigrače:

"Idemo, nije sve izgubljeno", vikao je Grbić.

Međutim, ni to nije pomoglo, "karioke" su nastavile u svom ritmu i povećavale prednost - 12:6, 16:8... Sve što su "plavi" uspjeli u nastavku bilo je da smanje "minus" - 25:22.

Ipak, Srbija je izjednačila na 2:2 poslije 29 minuta i velike drame - 25:23.

Drama je nastala u završnici kod poena kada je Miljkovićev smeč od bloka Brazilaca završio u autu, ali su gosti burno reagovali, jer je poen dodijeljen domaćinu, a lopta je zakačila srpskog korektora.

Došlo je do prekida, uslijedile su konsultacije sudija sa zvaničnicima svjetske odbojkaške organizacije, pa je odluka promijenjena i Brazil je poveo 22:21.

Proradio je tada srpski inat. Srpska reprezentacija "vezala" je tri poena (24:22), a zatim kod druge set lopte Visoto je poslao loptu u aut.

Dobro je počeo taj-brejk (15 minuta) za Kolakovićeve izabranike.

Iako je Brazil poveo 2:0, "plavi" su preokrenuli na 3:2 na servis Dragana Stankovića. Nedugo zatim Miljković je odservirao as, a zatim i dobro smečovao - 6:3.

Međutim, proradio je blok gostiju, smanjili su na 7:8, a kod 8:10, osvojili tri uzastopna poena i poveli. Miljković je onda smeč poslao u aut - 10:12. Ubrzo su "žuti" stigli do 14:11 i tri meč lopte od kojih su drugu iskoristili.

Na svečanoj ceremoniji dodijeljena su priznanja i novčane nagrade.

MVP turnira je mladi brazilski primač, Seržo Dutra, koji je bogatiji za 30.000 dolara. Ivanu Miljkoviću je pripalo 20.000 kao najboljem poenteru, a istu sumu dobio je i Kubanac Simon, ali po 10.000 kao najbolji smečer i bloker.

Još jedan Srbin je dobio nagradu. Nikola Grbić je proglašen za najboljeg tehničara. Pripalo mu je 10.000, kao i Kubancu Leonu, najboljem serveru, i Rusu Alekseju Verbovu.

Treće mjesto pripalo je Rusiji koja je pobijedila Kubu 3:0 (25:13, 26:24, 25:16).