Čudo se dogodilo: Klinac "počistio" šampiona

Autori mondo.rs Autori Tanjug

Šesnaestogodišnji Iranac Alreza Firuzja pobijedio je svjetskog prvaka u šahu

Šahista 16 godina iz Irana Alreza Firuzja pobijedio svjetskog prvaka Magnusa Karlsena Izvor: Guliver/Getty Images/Dean Mouhtaropoulos

Mladi Iranac Alreza Firuzja zatresao je svjetski svijet šaha pobijedivši aktuelnog svjetskog prvaka, Norvežanina Magnusa Karlsena u finalu Benter blic kupa.

Firuzja, koji ima samo 16 godina i rangiran je kao 21. šahista svijeta, pobijedio je Karlsena rezultatom 8.5-7.5 u onlajn brzom nokaut takmičenju i osvojio nagradu od 14.000 američkih dolara.

Poslije sedam mjeseci i odigranih 131 partije, serija onlajn brzih trominutnih "blic" partija u kojoj je učestvovalo 128 takmičara završena je finalnim okršajem između mlade iranske zvijezde i aktuelnog svjetskog šampiona Karlsena.