Pada Šumaherov rekord: Šampion je sve bliži i bliži!

Autor Mladen Šolak

Veoma brzo ćemo dočekati novog "Broja 1"

Hamilton-pobijedio-u-Spaniji-2020-rekord-Mihaela-Sumahera Izvor: Guliver/Getty images/Paul Gilham

Aktuelni svjetski šampion vozač Mercedesa Luis Hamilton pobijedio je danas u trci Formule 1 za Veliku nagradu Španije i uvećao prednost u generalnom plasmanu.

Hamilton je ostvario 88. pobjedu u karijeri i nalazi se na tri pobjede od rekorda koji drži Mihael Šumaher. Britanac je ostvario četvrtu pobjedu u sezoni.

On je trku počeo sa 92. pol pozicije u karijeri, vodio je od početka do kraja i na dominantan način zabilježio pobjedu. Hamilton je 156. put izborio plasman na podijum, po čemu je danas postao rekorder Formule 1.

Drugo mjesto zauzeo je Maks Verstapen iz Red Bula, a treći je bio vozač Mercedesa Valteri Botas, koji je osvojio dodatni bod za najbrži krug trke.

Izvor: Tanjug/AP, Bryn Lennon/Pool Getty

Četvrto mjesto zauzeo je Lens Strol iz Rejsing Pointa, a peti je bio njegov timski kolega Serhio Peres, koji je dobio kaznu od pet sekundi zbog nepoštovanja plavih zastava.

Vozač Meklarena Karlos Sainc zauzeo je šesto mjesto, sedmi je bio Sebastijan Fetel iz Ferarija, a osmo mjesto zauzeo je Aleksandar Albon iz Red Bula. Deveti je bio Pjer Gasli iz ekipe Alfa Tauri, dok je na 10. mjestu trku završio Lando Noris iz Meklarena.

Naredna, sedma trka u šampionatu, vozi se za dvije nedjelje, za Veliku nagradu Belgije.