Nova godina, novi domaći poraz

Nekadašnji košarkaš Igokee, a sada član MZT Đorđe Drenovac, "uništio" je svoj bivši klub i fenomenalnom partijom osigurao trijumf makedonskoj ekipi, a Aleksandrovčanima nanio šesti uzastopni neuspjeh na terenu u Laktašima.

Kada je Igokea u 3. minutu košem Ivana Radenovića povela 9:1, činilo se da je tim Dragana Bajića na dobrom putu da 2016. godinu otvori pobjedom.

Ipak, već do kraja prve četvrtine, velikom serijom 30:7, košarkaši makedonskog MZT najavili su siguran trijumf u Laktašima, što su do isteka 40. minuta i ostvarili.

IGOKEA - MZT 70:86 (16:31, 16:12, 21:20, 17:23)

IGOKEA: Katnić, Pašajlić, Krstić 4, Ćapin 8, Pešaković 2, Kesar, Komatina 16 (9 sk), Mikulić, Buker 8 (8 sk), Milošević 4, Radenović 16, Radivojević 12 (6 as).

MZT: Protić 2, Ljubičić 16 (8 sk, 5 as), Mekić, Markovski, Vasiljević, Mladenovski, Drenovac 27, Bunić 3, Stojanovski 15, Mijatović 13 (8 sk), M. Luković 8, U. Luković 2.

Uspjela je Igokea na momente da se vrati i zavrijeti Makedoncima, ali sve je bilo kratkog daha. Domaći košarkaši doživjeli su šesti uzastopni poraz u Laktašima, dok je dolaskom novog trenera Aleksandra Jončevskog MZT proigrao, ostvario četvrtu pobjedu u posljednjih pet mečeva, uz jedan poraz, i to od Mege na domaćem terenu, u posljednjim trenucima susreta.

Igokea je samo na mahove igrala dobro, dok su gostujući igrači u jednom momentu imali i 20 poena prednosti, pa su domaći samo u nekoliko navrata uspjeli da zaprijete, ne i ozbiljnije ugroze prednost MZT.

Katastrofalan šut za tri poena 5/24, čak 11 izgubljenih lopti i sedam promašenih slobodnih bacanja, nisu mogli donijeti "igosima" ništa dobro.

S druge strane, Makedonci su pogađali trojke kao "ludi" (čak 16 od 36 pokušaja), a posebno je inspirisan bio Đorđe Drenovac, nekadašnji igrač Igokee, a sada član MZT, koji je Aleksandrovčanima ubacio čak 27 poena, od čega čak sedam koševa van linije 6.75.

Ivan Radenović i Miloš Komatina ubacili su po 16 poena, a Vuk Radivojević 12, dok su kod gostiju, osim impresivnog učinka Drenovca, dvocifreni bili još Marko Ljubičić (16 poena), Damjan Stojanovski (15) i Danilo Mijatović (13).

TOK UTAKMICE:

ČETVRTA ČETVRTINA (17:23):

Raspoloženi Radenović poentirao je u 32. minutu okružen protivničkim igračima i donio jednocifreni zaostatak Igokei nakon dugo vremena, 58:66, da bi uslijedio period igre gdje se igralo koš za koš.

Ipak, fenomenalni Drenovac novim dalekometnim košem (6/9 za tri poena!) vratio je sigurno vođstvo MZT sredinom četvrte četvrtine i zapečatio sudbinu svog nekadašnjeg tima.

Njegovim stopama krenuo je i Stojanovski i na nešto više od dva minuta do kraja riješio pitanje pobjednika, s obzirom da su Makedonci napravili nedostižnu prednost 62:76. Isti igrač minut kasnije postigao je i 15. trojku za goste, za 67:81.

Povratka nije bilo, gosti su nanijeli šesti uzastopni domaći poraz Igokei. Na kraju, 70:86.

TREĆA ČETVRTINA (21:20):

Sjajnu partiju iz prvog poluvremena, Drenovac je nastavio i na početku treće četvrtine. Četvrtom trojkom iz šest pokušaja čuvao je dvocifreno vođstvo gostiju, 35:46. Sredinom trećeg perioda još više je porasla prednost MZT, na 15 poena, 39:54, a Dragan Bajić pokušao je novim tajm-autom da razdrma svoju ekipu.

Rafalna serija Makedonaca nastavljena je sve do posljednja dva, tri minuta ovog perioda igre. Potpuno se u tim trenucima raspala igra domaćih, dok su gosti u jednom navratu imali i 20 poena prednosti.

Čak 11 trojki MZT u odnosu na svega dvije Igokee, bili su glavni razlog posrtanja Igokee nakon odličnog starta.

Ipak, probudili su se Aleksandrovčani pred kraj treće dionice. Radivojević i Nemanja Krstić donijeli su svježinu u redove domaćih, pa je u 30. minutu zaostatak smanjen na 51:61, serijom 10:0 "igosa"!

Iako se početkom treće četvrtine činilo da je ovaj susret već riješen, Igokea je do odmora uspjela još jednom da poentira preko Bukera i vrati neizvjesnost u meč, pred odlučujućih deset minuta. Na isteku 30. minuta, rezultat je 53:63.

DRUGA ČETVRTINA (16:12)

Ni na početku druge četvrtine nije se mnogo toga mijenjalo u igri oba tima, a za dva i po minuta ekipe su postigle samo po jedan koš!

Prve poene na meču iskusni plej Igokee Vuk Radivojević postigao je tek u 13. minutu meča, a onda i asistencijom za Miloša Komatinu konačno spustio zaostatak Aleksandrovčana ispod 10 poena, 24:33. Već u narednom napadu pogodio je i Buker, te primorao gostujućeg stratega Aleksandra Jončevskog da pozove minut predaha.

Nakon tajm-auta, ponovo je laganim poenima Amerikanac zabrinuo Makedonce, poslije čega je uslijedilo nekoliko loših napada na obje strane, u kojima su košarkaši bh. šampiona propustili priliku još više da se približe.

Damjan Stojanovski trojkom je prekinuo post bez poena, nakon čega je i Dragan Bajić morao da zatraži jednominutnu pauzu, s obzirom da je MZT ponovo otišao na dvocifrenu prednost, 28:39 u 18. minutu. Uspjeli su gosti da zadrže tu prednost do isteka 20. minuta i na odmor odu sa rezultatom 32:43.

Đorđe Drenovac postigao je 12 poena u prvom poluvremenu, sve u prvih 10 minuta, dok je kod Igokee najefikasniji bio Komatina sa sedam. Poen manje ubacili su Buker, Ćapin i Radenović.

PRVA ČETVRTINA (16:31):

Susret je počeo trojkom Aleksandra Ćapina, a furioznom igrom za dva i po minuta i sa šest vezanih poena Ivana Radenovića, ta prednost je narasla na 9:1.

Tajm aut je pomogao gostima, koji su serijom 7:0 poslije pauze došli na samo poen zaostatka. Uslijedila su dva poena sa penala Miloša Komatine, nakon čega je nekadašnji igrač Igokee, a sada MZT Đorđe Drenovac, trojkom donio prvo vođstvo gostima, 10:11 (serija 1:10).

U uvodnih pet minuta meča, "igosi" su napravili čak pet ofanzivnih skokova, što se odrazilo na rezultat na startu susreta. Ipak, u drugom dijelu prve četvrtine probudili su se i košarkaši MZT i serijom trojki povećali prednost na pet poena, 12:17.

Prvim poenima Krisa Bukera Igokea se nakratko približila gostima, ali je Drenovac trećom trojkom iz tri pokušaja donio "plus osam" makedonskom timu 14:22. Nisu imali domaći košarkaši odgovor na igru gostiju i šut za tri poena. Šestom trojkom Danilo Mijatović povisio je na 14:27 na minut prije kraja prvog perioda. I drugi košarkaš koji je nedavno igrao u timu Aleksandrovčana, Duško Bunić, nastavio je veliku seriju gostiju i polaganjem uz faul donio maksimalnih "plus 15" gostiju na kraju prve četvrtine, 16:31. Serija Makedonaca 7:30!

Ekipe su utakmicu počele sa sljedećim petorkama:

IGOKEA: Krstić, Ćapin, Komatina, Radenović, Radivojević.

MZT: Ljubičić, Drenovac, Stojanovski, M. Luković, U. Luković.

Budućnost - Tajfun 81:61

TABELA: Budućnost 16-2, Cedevita (-1) 14-3, Crvena zvezda (-1) 13-4, Mega 12-6, MZT 8-10, Krka 8-10, Zadar 7-11, Tajfun 7-11, Olimpija 7-11, Cibona (-1) 7-10, Igokea 6-12, Metalac (-1) 7-10, Partizan (-1) 6-11, Sutjeska (-1) 5-12.

NAJAVA MEČA:

Igokea je poslije crne serije od šest uzastopnih poraza, konačno u Beogradu protiv Partizana stigla do slavlja. Novu godinu imaće priliku da počne trijumfalno na svom terenu protiv MZT. Tim iz Skoplja na prethodna četiri meča slavio je čak tri puta i u Laktaše stiže u dobrom raspoloženju.

Igokea i MZT ukupno su do sada odigrali sedam utakmica. Makedonci su uspješniji za jedan trijumf.