Najbolji plasman Karišik-Košarac na ZOI

Autori mondo.ba Autori Bojan Jakovljević

Na svojim trećim Zimskim olimpijskim igrama, Paljanka zauzela 65. mjesto u skijaškom trčanju na 10 kilometara slobodnim stilom, što je njen najbolji plasman na ZOI u karijeri.

Tanja Karišik-Košarac, bh. olimpijka s Pala, trku na 10 kilometara slobodnim stilom u skijaškom trčanju na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu završila je na 65. mjestu, što je njen najbolji rezultat u karijeri kada su upitanju ZOI.

Prethodno je 2010. u Vankuveru bila 71, da bi četiri godine kasnije u Sočiju zauzela 70. mjesto.

"Mogu reći da sam sam zadovoljna trkom. Staza je bila izuzetno zahtjevna, sa puno uspona, ali ipak idealno uređena. Danas nas je poslužilo i vrijeme, nije bilo puno hladno i što je najbitnije nije bilo previše vjetra", kaže za MONDO 26-godišnja Paljanka.

Imala je problema sa upalom sinusa, zbog čega nije mogla da trenira punim kapacitetom, što se odrazilo i na samu trku.

"Dobila sam upalu sinusa kad smo došli ovdje, dva dana sam bila pod temperaturom, što je uticalo i na sam tok treninga i trku. S obzirom na sve to, ja sam dala svoj maksimum i otrčala najbolje što mogu. Mnogi treneri sa Balkana su mi prišli da mi čestitaju, što znači da je trka bila dobra", zadovoljna je bh. takmičarka.

REZULTATI

Pjongčang 2018 (65) - 29:24.3, slobodno

Soči 2014 (70) - 41:34.6, klasično

Vankuver 2010 (71) - 31:30.4, slobodno

Skijašica rođena 1991. godine, inače članica paljanske Romanije, trku na 10 kilometara odvezla je u vremenu 29:24.3, što je za 4:23.8 sekunde bio slabiji rezultat od prvoplasirane Ragnhild Haga iz Norveške. Šarlot Kala iz Švedske osvojila je srebro, a bronzu Marit Bjergen, još jedna skijašica iz Norveške.

U odnosu na nastup 2010. godine, popravila je vrijeme za više od dvije sekunde.