BRUKA U MOSTARU, Maltežani izvukli remi!

Malteška Valeta šokirala Zrinjski i pogotkom u 90. minutu stigla do remija 1:1.

Šampion BiH, mostarski Zrinjski u 2. kolu kvalifikacija za Ligu Evrope ugostio je Valetu, ali uprkos inicijativi nije uspio da dođe do prednosti pred revanš na Malti.

Poveli su "plemići" pogotkom Bilbije u 51. minutu, nakon odlične solo akcije i egzekucije Banjalučanina.

Igrao je Zrinjski dobro, stvarao i promašivao šanse, a onda u posljednjem trenutku dozvolio Maltežanima veliko iznenađenje. Sjevnula je akcija Valete, uslijedilo je ubacivanje sa lijevog krila, a na pravom mjestu našao se Fontanela i sa samo nekoliko metara postigao gol za 1:1.

ZRINJSKI - VALETA 1:1 (0:0)

Fudbaleri Zrinjskog očigledno nisu dovoljno ozbiljno shvatili svog trenera Antu Mišu, koji je prije utakmice upozoravao da "igrači Valete nisu ribari". Jeste u većem dijelu utakmice Zrinjski napadao, čak i stvarao odlične šanse, ali bilo je i perioda kada su previše respektovali ekipu Valete, koja je uz dužno poštovanje, ipak autsajder u ovom meču.

Dugo je Zrinjski lomio odbranu gostiju, koja je izdržala 45 minuta, zahvaljujući dobrim reakcijama golmana Bonela i njegovih saigrača, ali i nedovoljnoj koncentraciji "plemića" u završnici.

Konačno, Zrinjski" je probio malteški bedem u 51. minutu, a sve zasluge pripadaju Bilbiji, koji se nekako izborio za prostor za udarac, a zatim prizemnim udarcem matirao Bonela.

U par navrata zaprijetili su i gosti, međutim, Zrinjski je taj koji ima čime da žali. Ako ne za promašajem Stojkića, koji je šutirao gotovo sa poprečne linije, onda za zicerom Bekića čiji lob je završio nekoliko centimetara pored gola gostiju.

Za sve te promašaje Zrinjski je kažnjen u posljednjem minutu. Naizgled ne toliko opasna akcija gostiju pretvorila se u dobar prodor po lijevom boku, a kada je Fontanela centaršut pospremio u mrežu sa četiri, pet metara bilo je već kasno.

...
Izvor: Dailymotion

Valeta je izborila remi 1:1 i napravila veliki podvig pred revanš na Malti.

Maltežani će sada sigurno imati još veći motiv da pruže otpor šampionu BiH i naprave veliko iznenađenje u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope.

TOK MEČA:

DRUGO POLUVRIJEME

Kraj utakmice

90' - GOOOOL! Valeta je izjednačila. Maltežani su probili po lijevoj strani, a Fontanela je sa samo pet,šest metara poslao loptu u mrežu za izjednačenje - 1:1

85' - Čirjak je šutirai u Bonela sa nekih 25 metara

79' - alba je zaprijetio skoro iz mrtvog ugla, srećom lopta odlazi preko gola

67' - Stopostotna šansa za Bekića. Bilbija je uposlio Bekića koji je lobovao i Bonela, ali lopta odlazi nekoliko centimetara pored stative

66' - Pičolo je šutirao efektno vanjskim dijelom stopala, ali Soldo brani

63' - Kakva prilika za Zrinjski! Bonelo je krajnjim naporom odbranio šut Todorovića, a potom je Stojkić sa samo metar od stativa, ali praktično sa poprečne linije iz prve šutirao, a lopta prolazi paralelno sa gol-linijom

63' - Malano umalo da kazni nonšalantnost u odbrani Zrinjskog, međutim, šutirao je pravo u Soldu

58' - Akcija Zrinjskog "tri na tri" mnogo je obećavala, ali je na kraju Todorović očajno šutirao

51' - GOOOOL! Nemanja Bilbija odlično se snašao na ivici šesnaesterca, a zatim prizemnim udarcem matirao Bonela za vođstvo Zrinjskog!

50' - Maltežani prijete, ali šut glavom sa 12 metara završava u rukama Brkića

48' - Odličan prodor Galića i povratna lopta za Stojkića koji šutira snažno, ali neprecizno sa nekih 18-19 metara.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme na stadionu "Pod Bijelim brijegom"

INCIDENT NA POLUVREMENU! Na putu ka svlačionicama udaljenim 30-ak metara od terena došlo je do koškanja igrača obje ekipe i umalo fizičkog obračuna. Najratoborniji među fudbalerima Zrinjskog bio je Stojkić, međutim, opštu tuču spriječili su članovi stručnog štaba i rezervni igrači, te pripadnici redarske službe.

Kraj prvog poluvremena

44' - Problem za trenera Zrinjskog Antu Mišu - Brkić se povrijedio i neće moći nastaviti utakmicu. Zamijeniće ga Soldo.

41' - Peti korner za goste. Zanimljivo, Zrinjski je uprkos ogromnoj inicijativi izveo dva manje. Nvoko je nekako zahvatio loptu nogom, ali ona odlazi daleko preko gola

40' - Nova prilika za Bekića, šutirao je sa pet metara glavom, golman gostiju hvata loptu

39' - Najbolja prilika za Zrinjski. Bekić je bio u odličnoj šansi na samo nekoliko metara od gola, ali je čekao loptu i jedan igrač Valete je intervenisao, a u nastavku šut Pezera je izblokiran.

37' - Opasna centaršut na Fontanelu, Brkić je boksovao, ali i ostao ležati na travi nakon sudara sa napadačem Valete i Barišićem

30' - Čirjak sa nešto više od 20 metara šutira preko gola

29' - Bilbija se našao u prilici u protivničkom šesnaestercu, ali morao je da traži dugo prostor za udarac među odbranom Valete. Na krjau lopt aje završila daleko pored gola.

25' - Ponovo Nvoko opasan po gol Brkića. Ovaj put poslije kornera, međutim, lopta odlazi preko gola

23' - Odlična uigrana akcija iz prekida, Bilbija prizemno za Filipovića, međutim, on šutira preko gola.

18' Nvoko je opasno šutirao, ali Brkić brani. Bio je to prvi šut Valete u okivr gola.

12' - Filipović je ubacio sa desnog krila u šesnaesterac, A Bilbija je sa 10 metara šutirao glavom pravo u golmana.

12' - Brkić dobro prati dug pas ka napadaču Valete i hvata loptu

5' - Bekić je bio u skoku poslije slobodnog udarca iskosa sa lijeve strane, ali je napravio prekršaj nad golmanom gostiju

3' - Dobra prilika za Zrinjski, šutirao je jedan igrač "plemića" sa desetak metara ali preko gola

1' - korner za Zrinjski, ali golman Valete odbija loptu, nema opasnosti

NAJAVA:

Poslije eliminacije od slovačkog Spartaka iz Trnave (0:1, 1:1), trostruki uzastopni šampion Bosne i Hercegovine kreće u pohod na Ligu Evrope.

U okviru drugog kola kvalifikacija Zrinjski od 19 časova dočekuje maltešku Valetu i favorit je za pobjedu, iako je trener "plemića" Ante Miše sa dosta opreza i respekta govorio o Maltežanima.

Hrvatski stručnjak je istakao da je procentualno 55 odsto šansi na strani njegovog tima, a 45 na strani gostiju sa Malte.

Trener Zrinjskog o Valeti: Ma kakvi ribari?!

Sastavi

ZRINJSKI: Brkić - Barišić, Jakovljević, Stojkić, Galić - Čirjak, Pezer, Todorović, Filipović, Bilbija - Bekić.

VALETA: Bonelo - Borg, Kamileri, Seleh, Zerafa - Muskat, Santijago, Alba - Fontanela, Nvoko, Pićolo.