Budućnost izjednačila - odluka pada u Beogradu!

Šampion ABA lige ostvario i drugu pobedu u "Morači", čime je vratio seriju za titulu i Evroligu u "Pionir". Noris Kol i Edvin Džekson pokazali klasu kada je bilo najvažnije!

Budućnost izjednačila - odluka pada u Beogradu! Izvor: MONDO/Nikoleta Vukčević

Jedna utakmica odlučiće ko je šampion ABA lige i predstavnik regiona u Evroligi!

Prošle nedelje, Crvena zvezda mts povela je u "Pioniru" 2:0, a Budućnost je u svojoj "Morači" izjednačila na 2:2 i zato će u ponedeljak biti odigrana "majstorica"!

Budućnost - Crvena zvezda mts 84:80 (20:25, 15:13, 22:20, 27:22)

"Hoćemo titulu!", skandirali su navijači Podgoričana svojim ljubimcima, koji su po pobedili na sličan način kao i u sredu. Beograđani su u jednom trenutku imali dvocifrenu prednost (51:41, 25. minut), a zatim je krenuo nalet branioca titule pod kojim se slomio crveno-beli brod.

Za to je, pre svega, zaslužan sjajan tandem Budućnosti Noris Kol - Edvin Džekson. Amerikanac je pokazao klasu dvostrukog NBA šampiona, ubacio 31 poen i odigrao bez greške kada je bilo najvažnije, dok je Francuz ubacio skoro sve i sa 23 poena (4/5 za tri) pokazao zašto je bio najbolji strelac španske lige.

Uz podršku probuđenog krilnog centra Erla Klarka, strelca 15 poena uz šest skokova, oni su vratili seriju na početak i zakazali prvu majstoricu finala od kada se završnica ABA lige igra u plej-of sistemu.

Ekipa Milana Tomića ostala je duže "u igri" za pobedu nego u sredu. Tri minuta pre kraja imala je prednost (72:70), ali je ostajala bez rešenja dok se meč bližio završnici. Kol je "rešetao" bez greške, a Bili Beron posle 21 ubačenog poena nije trojkom vratio prednost u pretposlednjem minutu.

Džekson je bio spreman da to kazni i da hicem iz daljine povede domaće ka pobedi (77:72).

Zvezda je pokušala da brzo uzvrati, ali je Kejsi Rivers bačenom loptom u aut zaokružio svoje jako loše veče, u kojem nije postigao nijedan poen iz igre (šut 0/6) i bio van ritma na obe strane parketa. Kol je prihvatio tu loptu, još jednom pogodio i serijom 9:0 stavio tačku na meč (79:72), na oduševljenje navijača koji večeras zbog kazne ABA lige nisu sedeli kraj terena, ni u prva tri reda na tribinama.

Džekson, Kol i Erl Klark ubacili su 69 od 84 poena Budućnosti!

Pred ekipama je vikend pripreme i odmora, koji je večeras najviše potreban krilnom centru Zvezde Mohamedu Fajeu. On je proveo na parketu skoro čitav meč (39 minuta!) i bio je vidljivo rešen da se serija završi večeras.

Ipak, serija Senegalčevih dobrih poteza, poput snažnog zakucavanja u 36. minutu (za 64:68), nije imala dugo dejstvo, jer se Budućnost brzo vraćala iz "minusa", a Kol i Erl Klark bili su tu da ekspresno uzvraćaju i da ponište sve što su crveno-beli napravili u napadu.

Peta utakmica, meč odluke, biće odigrana u ponedeljak u 19 časova

Budućnost: Džekson 23 (4/7 za dva, 4/5 za tri), Kol 31 (11/16 za dva, 6 sk, 6 as) Su. Šehobić 2, E. Klark 15 (3/8 za dva, 3/5 za tri), 6 sk, Barović 3, K. Klark, Gordić 7 (2/6 iz igre, 3/7 penali), Bitadze 2, Bel 1, Nikolić, Vilijams.

Crvena zvezda: Čović 2 (0/3 iz igre), Kešelj, Davidovac 8, Nenadić, Lazić, Faje 14 (7 sk, 4 as), Beron 24 (3/6 za dva, 5/10 za tri), Dobrić 14 (3/5 za tri),Simanić, Rivers 3 (0/5 za dva, 0/1 za tri),Cirbes 7, Odžo 8 (10 sk).

- kraj utakmice, majstorica će odlučiti šampiona! -

40' 82:78 Noris Kol koristi slobodna bacanja, Dobrić uzvraća trojkom, 17 sekundi do kraja.

40' 80:75 Bili Beron gubi loptu u "sendviču" Barovića i Džeksona. Lopta je za Budućnost, kažu sudije. Jasmin Repeša je zatražio tajm-aut.

40' 79:75 Beron je ubacio svoju petu trojku, doneo Zvezdi tračak nade (minus 4).

40' 79:72 Noris Kol nas dodatno približava majstorici! Još jednom je pogodio i kreirao seriju domaćih 9:0.

39' Još jedan jako loš potez Kejsija Riversa. Bacio je loptu u aut pod košem i doveo domaće u jako dobru situaciju.

39' 77:72 Edvin Džekson pogađa jako važnu trojku, da donese Podgoričanima "plus 5" minut i po pre kraja.

39' Beron je pokušao da pogodi trojku, lopta je udarila u oba obruča, pa izašla. Cirbes je faulirao Barovića u skoku i uveo goste u bonus.

38' 74:72 Noris Kol ne promašuje u ključnim momentima. Ponovo je poentirao posle prodora, da vrati domaćima prednost posle nekoliko minuta. Milan Tomić je pozvao tajm-aut.

38' 72:72 Kol igra "jedan na jedan" sa Cirbesom i poentira o tablu. Na drugoj strani je Dobrić blokiran.

38' Rivers faulira Gordića u ranoj fazi napada, a Zvezda ima još faul do bonusa.

37' 70:72 Dobrić prodire i poentira iz teške situacije.

37' 70:70 Noris Kol je izjednačio. Još tri i po minuta.

37' Davidovac je gađao da vrati trojku, promašio, a sudija je dosudio tehničku grešku klupi Zvezde, zbog reakcije Nebojše Ilića. Milan Tomić je jako ljut na svog saradnika.

37' 69:70 Erl Klark igra najbolju partiju u finalnoj seriji. Ubacio je jako važnu trojku, njegov 15. poen.

36' 66:70 Goga Bitadze pravi petu ličnu na polovini terena i izlazi iz igre. Davidovac je izveo dva slobodna bacanja.

36' 66:68 Faje trči kraj čeone linije i snažno zakucava, a Noris Kol ekspresno odgovara - košem sa poludistance.

35' Kolu ispada lopta u borbi sa Davidovcem. Biće posed za Beograđane.

35' Beronov promašaj u šutu za tri, velika borba igrača za skok, pa lopta za Budućnost. Pre toga, tajm-aut Jasmina Repeše.

35' 64:66 Nikolić pravi faul u borbi za skok pod Zvezdinim košem, čime Faje dobija dva penala. Promašio je drugo, a Dobrić je doneo Zvezdi još jedan napad.

35' 64:65 Rivers staje na "crtu" i koristi oba šuta sa linije penala. Tako je jedino poentirao večeras, a sada je ustupio mesto Dobriću.

34' 64:63 Gordić, pa Barović su "častilI" Beograđane promašenim penaloima, ali Kol nije. Prodor, pa pogodak, za preokret.

34' Riversu ispada lopta, pa će biti posed za Budućnost. Potencijalno skupa greška u ovako bitnim trenucima utakmice.

34' Kejsi Rivers faulom zaustavlja Barovića, a on promašuje oba šuta sa crte.

33' 62:63 Beron faulira Gordića, koji staje na liniju penala i promašuje oba šuta. Beron potom kreće u važan napad, ali pravi grešku u koracima.

33' 62:63 Faje ide na zakucavanje, a Nikolić ga zaustavlja faulom. Budućnost je iskoristila bonus faulova.

32' 62:61 Beron koristi slobodno bacanje, a Faje ne realizuje težak prodor. Lopta je za Budućnost.

32' Faje promašuje trojku za preokret, a Barović faulira Odža posle ofanzivnog skoka. Arbitri dosuđuju četvrtu ličnu centru Budućnosti i tehničku za klupu domaćih.

32' 62:60 Davidovac iz veoma teškog šuta poentira, pa blokira Džeksona sa leđa.

31' 62:58 Odžo promašuje zakucavanje, a Kol prihvata loptu i poentira posle brze kontre.

31' 60:58 Edvin Džekson pogađa trojku, svoj 20. poen, i vraća "plus" na stranu domaćih. Potom pravi četvrti faul, na Beronu.

- kraj treće četvrtine -

30' 57:58 Odžo "napada" Nikolića i poentira, da postavi Zvezdinu prednost na kraju trećeg kvartala. I u ovoj četvrtini je Zvezda imala značajnu prednost (plus 10), ali se Budućnost opet u finišu deonice vratila u egal.

30' 57:56 Rivers ne postoji na terenu ni večeras, kao ni u drugom delu prošle utakmice. Promašio je i šesti šut iz igre (0 poena), pa poslao Džeksona na liniju penala. Francuz vraća vođstvo na stranu Budućnosti.

29' 55:56 Bitadze sada pogađa uz Cirbesov prekršaj, pa promašuje slobodno bacanje. Beron na drugoj strani nije pogodio posle naskoka.

29' 53:56 Bitadze faulira Cirbesa (četvrta lična greška), a Nemac ubacuje oba penala. Tačnije, kod drugog je jedan igrač Budućnosti dirao loptu, pa su priznata dva poena.

28' 53:53 Gordić iznuđuje prekršaj Čovića na početku prodora, odlazi pod koš i poentira. Sudije su dosudile faul, a plej domaćih je to iskoristio. Izjednačenje.

28' Čvrsta odbrana Budućnosti u ovim trenucima. Kol je presekao dodavanje, a Bitadze je blokirao Fajea pri pokušaju zakucavanja.

27' 50:53 Džekson koristi slobodno bacanje, a Erl Klark ubacuje trojku, da dovede Budućnost na samo posed zaostatka. Pre tri minuta Zvezda je imala "plus 10" i zato Tomić reaguje tajm-autom.

27' 46:53 Džekson se dobro kreće i poentira, a Cirbes na drugoj strani pravi grešku - tri sekunde u reketu, mada video snimak pokazuje da nije bilo tog propusta. Milan Tomić protestuje i dobija tehničku grešku.

27' 44:53 Cirbes dobija loptu u reketu i poentira na asistencjiu Davidovca.

26' 44:51 "Puca" odbrana Zvezde, a Kol to koristi prodorom.

26' 42:51 Barović promašuje "čist" zicer posle dobre finte u reketu, a Davidovac to ne kažnjava trojkom. Lopta je izašla iz obruča.

25' Cirbes pravi faul pri postavljanju bloka, a Barović greši u dodavanju.

25' 41:51 Odžo pod faulom pogađa preko Barovića. Imao je i dodatno slobodno bacanje, koje je promašio.

24' 41:49 Dobrić ubacuje trojku na asistenciju Fajea.

23' 41:46 Bel snažno faulira Berona i uvodi domaće u bonus. Davidovac u nastavku akcije poentira iz reketa. Na drugoj strani, Erl Klark i dalje ulazi u ritam. Sada je pogodio sa pludistance.

23' 39:44 Velika trojka Bilija Berona! Sa osam metara! Noris Kol mu odgovara sa poludistance.

22' Crveno-beli su pokušali da ubace još jednu trojku, ali nisu uspeli ni Dobrić, ni Faje.

21' 37:41 Za početak trećeg kvartala - trojka Berona i težak pogodak za dva Erla Klarka.

- poluvreme -

Strelci:

Budućnost: Džekson 12 (2/3 za tri), Kol 9, Šehović 2, E. Klark 5, Barović 2, Gordić 4, Bel 1.

Zvezda: Čović 2, Davidovac 2, Faje 9, Beron 14 (2/4 za tri), Dobrić 6, Rivers 1 (0/5 iz igre), Cirbes 2, Odžo 2.

20' 35:38 Erl Klark podiže dvoranu, trojkom uz zvuk sirene! Ubacio je sa više od osam metara, da dodatno smanji vođstvo Beograđana.

20' Beron je seo na parket, držeći se za oko posle šamara koji mu je udario Kol. Ipak, nije bilo prekršaja, pa će lopta biti za Budućnost. Bio bi to treći prekršaj Amerikanca.

19' 32:38 Popović krade loptu Beronu, a Kol ponovo poentira uz prekršaj (sada Lazićev, treći). Pre slobodnih bacanja, Tomić traži tajm-aut.

19' Popović je pokušao da vrati domaće u ritam prodorom, ali promašuje. Crveno-beli hvataju loptu, Beron promašuje trojku, ali Lazić hvata ofanzivni skok.

18' 29:38 Barović pravi brzi drugi faul, na Beronu. Amerikanac staje na liniju penala i ubacuje svoj 13. i 14. poen.

18' 29:36 Beron organizuje napad, nalazi Davidovca u reketu, za dosad najvećih "plus 7" u korist srpskog tima. Repeša traži tajm-aut i traži od svojih igrača da se fokusiraju.

17' 29:34 Kružila je dugo lopta po reketu Budućnosti, došla do Cirbesa, a on je pogodio zicerom.

17' 29:32 Kao i u drugom delu prošle utakmice, Rivers se i večeras veoma muči. Ne uspeva da veže pogotke ni sa linije penala.

16' 29:31 Beron još jednom prodire u reket i polaže o tablu. Na drugoj strani, Erl Klark pogađa sa distance.

16' 27:29 Čović vraća prednost Zvezdi, a Tomić prvi put u plej-ofu uvodi u igru Marka Kešelja.

15' 27:27 Prodor Bilija Berona za izjednačenje, pa slobodna bacanja za Filipa Čovića. Pre toga, tajm-aut Jasmina Repeše.

15' 27:25 Rivers van ritma na početku utakmice (0/6 iz igre). Na drugoj strani, Nikolić pravi "livadu" za Gordića, što plejmejker koristi da vrati prednost domaćima.

- Cirbes se vratio u igru, posle kratkog tretmana fizioterapeuta.

13' 25:25 Džekson nosi Budućnost. Sada je vezao četiri poena, za izjednačenje. Rivers mu je omogućio prodor, greškom u napadu.

13' 23:25 Edvin Džekson je ušao u ritam. Ubacio je već deset poena, pa uveo domaće u bonus, ličnom greškom.

13' 21:25 Odžo nalazi prostor u reketu, podiže se na zakucavanje i iznuđuje prekršaj. Promašio je oba penala, a potom promašio i šut iz igre.

12' Čović promašuje šut za tri, a Lazić iznuđuje prekršaj Kotija Klarka. Krilni igrač Budućnosti napravio je takođe brza dva faula. On je bio najbolji igrač domaćih u trećoj utakmici.

11' 21:25 Rivers ne nalazi prostor za šut na početku meča. Filip Čović pravi dva uzastopna faula u istom minutu. Njegov problem s penalima je bio velikih hendikep Beograđana u prošlom meču.

11' Druga deonica počinje Lazićevim faulom na Nikoliću, pa Odžovom blokadom.

- kraj prve četvrtine -

10' 20:25 Rivers ne poentira u poslednjem napadu, a Faje to popravlja ofanzivnim skokom.

10' Rivers ne uspeva da ubaci svoju prvu trojku, Bel pravi grešku u koracima,

10' 20:23 Bel koristi jedan penal, pa promašuje šut za tri iz ćoška.

10' Nisu crveno-beli uspeli da uhvate defanzivni skok, Bel je preuzeo loptu, a zaustavio ga je Lazić snažnim faulom. Sudije su dosudile nesportsku ličnu grešku i potvrdile tu odluku gledajući video snimak.

10' 19:23 Faje je odlično počeo utakmicu. Pogodio je trojku iz ćoška, za Zvezdinih "plus 4".

9' Povredio se Maik Cirbes. Uhvatio se za desni skočni zglob, jer je doskočio Fajeu na nogu.

9' Već peta izgubljena lopta Beograđana. Cirbes je nagazio aut liniju u reketu. Tomić je uveo u igru i Riversa i Lazića.

8' 19:20 Gordić je utrčao u reket i iznudio Cirbesov prekršaj. Zvezda je ispunila bonus.

8' 18:20 Beron ostaje sam na distanci i ubacuje trojku, za vođstvo gostiju. Repeša odmah potom menja četvoricu igrača.

8' 17:16 Još jedna greška crveno-belih, još jedan lak koš za domaće (Šehović), ali i brza trojka Dobrića. Odmah potom, poentira i Kol.

7' 14:14 Bili Beron hvata defanzivni skok i pretrčava ceo teren, pa polaže loptu u obruč za izjednačenje.

6' 14:12 Faje pogađa težak šut - uz zvuk sirene, da prekine seriju Budućnosti.

5' 14:10 Džekson postiže prvu trojku za domaće - preko Dobrića. Odmah potom i drugu, za seriju 8:0 i tajm-aut Milana Tomića. Francuz je postigao svih osam poena u nizu Podgoričana.

5' 8:10 Faje hvata loptu ofanzivnim skokom i iznuđuje faul pri šutu. Šehović ga je zaustavio. Za to vreme, Milan Tomić pravi prvu izmenu - Cirbes ulazi umesto Odža.

4' 8:8 Davidovac poklanja loptu domaćima, a Džekson do kažnjava, nakon što ostaje sam na poludistanci.

4' 6:8 Prvu trojku na utakmici ubacuje BIli Beron, brzim izbačajem. Na drugoj strani, Odžo faulira Kola pri prodoru "pleja" domaćih. Amerikanac je u prvom planu na startu meča.

3' 5:5 Barović izjednačuje, a Mohamed Faje promašuje trojku, pa pravi prekršaj u borbi za ofanzivni skok.

3' 3:5 Dobrić odgovara isto kao Kol - pogodio je uz prekršaj. To je drugi Kolov faul.

2' 3:2 Odžo sad ne promašuje zakucavanje, a Noris Kol uzvraća pogotkom posle prodora uz faul Ognjena Dobrića.

2' Majkl Odžo promašuje čisti zicer posle pikenrola sa Beronom, a Šehović potom pravi prvi faul na utakmici - na Davidovcu.

Startne petorke

Budućnost: Kol, Džekson, Su. Šehović, E. Klark, Barović

Zvezda: Davidovac, Beron, Dobrić, Faje, Odžo

Sudije: Damir Javor (Slovenija), Sašo Petek (Slovenija), Uroš Nikolić (Srbija)

Zvezda:

U dvorani "Morača", od 19 časova, šampion i vicešampion ABA lige odigraće četvrti meč finala, u kojem Beograđani imaju šansu da osvoje titulu, dok je cilj domaćih da izjednače na "2:2 i da zakažu "majstoricu" u Beogradu za ponedeljak.

Zbog serije incidenata viđenih u petak, disciplinski sudija ABA lige Saša Pavličić odredio je da Budućnost, organizator utakmice, večeras isprazni prva tri reda gledališta, kao i mesta pored terena, odakle su u sredu navijači ulazili u teren, zastrašivali goste, pljuvali, pretili im...