Premijer RS Milorad Dodik i predsjednik Koncerna "Svislajon-Takovo" ozvaničili početak rada pogona za proizvodnju konditorskih proizvoda.
U pogonu, u koji je uloženo 18 miliona evra, godišnje će biti proizvođeno 10 000 finalnih prehrambenih proizvoda, čime će se uvrstiti u vodeće proizvođače u Evropi.
Dodik je istakao da je ovo značajan datum ne samo za Trebinje već i za cijelu RS, koja je dobila jednog novog i značajnog poslovnog partnera, te da su stvoreni uslovi i za nova radna mjesta.
On je napomenuo da su zapuštene hale rekonstrisane i pretvorene u jedan od najsavreminijih objekata za ovu vrstu proizvodnje.
"Ova kompanija ima već svoju prodajnu mrežu i nesmetano će plasirati proizvode, a ono što je najbolje je da je jedan broj radnika iz Industrije alata u ovoj proizvodi našao posao", rekao je Dodik i istakao da je pozitivno to što se vrijeme teške ekonomske situacije pokreće proizvodnja u novom i profitabilnom pogonu.
Rodoljub Drašković, vlasnik Koncerna "Svislajon-Takovo", u okviru kojeg će i raditi Fabrika u Trebinju, istakao je da je riječ o početku rada jednog novog giganta u prehrambenoj industriji u kojem će se u prvoj godini biti proizvedeno 10.000 tona finalnih proizvoda iz prehrambnenog programa.
On je istakao da je u naredne tri godine planirana proizvodnja od oko 30 000 tona proizvoda, koji će biti plasirani u Evropu i svijet, čime će ova fabrika biti uvrštena u vodeće evropske proizvođače.
Drašković kaže da će ovo biti najprofitabilnija fabrika u jugoistočnoj Evropi i napominje da je obezbijeđena procesna računarska i automatizovana oprema najsavremenija u Evropi, te da je u roku od pet mjeseci završena rekonstrukcija 19 500 metara kvadratnih proizvodnog prostora.
"Sa svojim stručnjacima sam osvojio tehnologiju, imamo vrhunski kvalitet, tržište, tako da ne brinem za ovu fabriku, koja će znatno doprinijeti revitalizaciji Industrije alata", rekao je Drašković ističući da će se 30 odsto procesa koji se bude ostvarivao u ovoj fabrici ulagati u Industriju alata, iz čijeg sastava su hale, i to u one objekte koji imaju tržišnu orjentaciju i budućnost.
U ovim halama, kaže Drašković, 20 godina Industrija alata je proizvodila samo gubitke, a od danas će ovde, sa novom opremom i proizvodnim programom, biti ostvarivan profit koji će ostati u Trebinju i Hercegovini. Drašković je napomenuo da je trenutno zaposleno 170 radnika, većinom iz Industrije alata, i da će se taj broj povećavati sa širenjem proizvodnje i otvaranjem novijh linija. (Srna)