• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na pomolu "rat valuta"

Poslije prvog "šoka" od ekonomske krize i solidarnosti među zemljama pojedine ekonomije okreću se sopstvenim interesima zbog čega je na snazi svojevrstan rat nacionalnih valuta.

 Na pomolu "rat valuta" Izvor: MONDO

Kada je prije dvije godine izbila svjetska ekonomska kriza, vlade većine zemalja odazvale su se pozivima na uzajamnu pomoć i saradnju, ali su se strahovi od protekcionizma ispostavili kao pretjerani.

Međutim, sve ukazuje na to da se pojedine zemlje okreću sopstvenim interesima i nastoje da zaštite svoje ekonomije zbog čega je na snazi svojevrstan rat nacionalnih valuta.

Pod terminom "rat valuta" podrazumijeva se nastojanje neke zemlje da namjerno devalvira, odnosno umanji vrijednost svoje nacionalne valute kako bi podstakla konkurentnost ekonomije.

U tome prednjači Kina čija je valuta juan, prema mišljenju većine ekonomista, neosnovano slaba na šta su se uoči sastanka u Vašingtonu požalili i čelnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke.

"Jasno je da se svjetska ekonomija oporavlja, ali kao što je svima poznato, ona je još slaba i to djelimično zato što je neujednačena.

U Aziji i Južnoj Americi ekonomski rast vrlo je visok i za te dijelove svijeta kriza je očigledno gotova. Ali, Evropa se i dalje sporo oporavlja što izaziva zabrinutost, jer Stari kontinent čini veliki dio globalne ekonomije.

Ukoliko Evropa zaostaje, to utiče i na ostale. Imamo i SAD, gdje je ekonomska situacija i dalje neizvjesna", istakao je direktor MMF-a Dominik Štraus Kan.

Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik smatra da za mnoge zemlje najveći problem i dalje predstavlja nezaposlenost - prenosi Bi-Bi-Si.

On je istakao da kad god je visoka stopa nezaposlenosti prijeti opasnost od izbijanja napetosti na drugom planu, što se ogleda i u raspravi o vrijednosti nacionalnih valuta.

Prijema njegovim riječima, razvijene zemlje "olabavljuju" svoje monetarne politike dok pojedine zemlje u razvoju tu politiku pooštravaju kako bi odgovorile na ekonomski rast.

Zelik je dodao da vrlo razvijene zemlje smanjuju vrijednost svojih valuta kako bi podstakle izvoz i takva situacija stvara tenzije na međunarodnom planu.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE