• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neće ni Seul da ćuti na prijetnje

Nova južnokorejska predsjednica zaprijetila je danas snažnom vojnom odmazdom na bilo kakvu provokaciju Sjeverne Koreje.

 Neće ni Seul da ćuti na prijetnje Izvor: MONDO

Prijetnja dolazi nakon što je Pjongjang saopštio da su dvije zemlje sada u stanju rata, nastavljajući tako verbalni rat na Korejskom poluostrvu.

Upozorenje Park Geun-Hje došlo je dok se sjevrokorejska skupština priprema za održavanje godišnje skupštine i dan nakon što je njen vođa Kim Džong Un obećao da će unijeti u ustav pravo Pjongjanga na nuklearno oružje.

Na sastanku sa najvišim vojnim oficirima i ministrom odbrane Kim Kvan-Djinom, Parkova je rekla da skoro svakodnevne prijetnje ratom iz Sjeverne Koreje posljednjih mjeseci prima "veoma ozbiljno".

"Ja vjerujem da mi treba da preduzmemo snažnu i brzu odmazdu bez ikakvih političkih razmatranja ukoliko (Sjever) preduzme bilo kakvu provokaciju protiv našeg naroda", rekla je ona.

Parkova, konzervativna političarka koja je zagovarala obazrivo angažovanje sa Sjeverom, tokom svoje predizborne kampanje, bila je prisiljena da zauzme čvrst stav poslije preuzimanja vlasti prošlog mjeseca.

Sjeverna Koreja je poručivala da je region na ivici nuklearnog rata poslije uvođenja sankcija Ujedinjenih nacija zbog probe nuklearne bombe u februaru, kao i zbog združenih vojnih vježbi Južne Koreje i SAD u kojima je Vašington koristio i stelt bombardere B-2.

Pjongjang je rekao u subotu da ulazi u "stanje rata" sa Južnom Korejom kao odgovor na, kako su naveli, "neprijateljske" vojne vježbe koje se održavaju na Jugu.

Međutim, nema znakova neuobičajenih aktivnosti od strane vojske Severne Koreje koje bi ukazivale na neposredne napade, rekao je za vikend jedan vojni zvaničnik Južne Koreje.

Sjedinjene Države su s druge strane danas saopštile da su angažovale borbene stelt avione F-22 Raptor u Južnoj Koreji kao dio vojnih vežbi koje su u toku. "Nevidljivi" su doletali iz američke vojne baze na ostrvu Okinavi u Japanu.

Sjeverna Koreja je već prijetila da će napasti američko kopno i baze u Pacifiku kao odgovor na učešće američkih bombardera sposobnih da nose nuklearno oružje B-52 i stelt bombardera B-2 koji su takođe učestvovali u ovogodišnjim manevrima.

Godišnje zasjedanje Vrhovne narodne skupštine Sjeverne Koreje obično usvaja zakone i odluke donijete na partijskim telima, kao i budžet i kadrovke promene. Međutim, u situaciji kada je Pjongjang proglasio da je u "ratnom stanju" današnje zasjedanje izaziva posebnu pažnju kako u pogledu potvrđivanje te odluke, tako i u smislu da li su nova zaoštravanja situacije dovela do nekoh personalnih promjena u vrhu zemlje.

Stručnjak u Korejskom institutu na nacionalno ujedinjenje Čo Han-Bum kaže da je "Sjever ispucao većinu političkih karata, tako da ne vidi nikakvu novu opipljivu prijetnju da bi mogla da uslijedi sa skupa".

"Vjerovatno će izdati neku vrstu saopštenja u kome će tražiti od Sjeverokorejanaca da budu spremni za mogući rat", rekao je Čo agenciji AFP.

Pred održavanje skupštine juče je u Pjongjangu održana i sjednica centralnog komiteta vladajuće Radničke partije Koreje, kojom je predsjedavao vođa Kim Džong Un. Sastanak je proglasio da posjedovanje nuklearnog oružja od strane Sjevera treba da bude "potvrđeno i zakonom" i da nuklarni arsenal treba da bude ojačan "kvalitativno i kvantitativno".

Subotnje saopštenje Sjevera o "ratnom stanju" vidno su nastojale da umanje i Južna Koreje i SAD kao još jednu na dugoj listi verbalnih provokacija. Druga prijetnja je, međutim, izazvala više pažnje na Jugu, a to je najava mogućeg zatvaranja zajedničkog industrijskog kompleksa uz granicu u Sjevernoj Koreji.

Ekonomska zona Kaesong, osnovana 2004. simbol je saradnje dveju Koreja i njoj radi više od 100 fabrika i firmi Južne Koreje koje zapošljavaju oko 50.000 Sjeverokorejanaca i značajan su izvor prihoda čvrste valute Sjevera.

U subotu je državno tijelo Sjevera zaduženo za kompleks saopštilo da će potpuno zatvoriti Kaesong ukoliko Južna Koreja nastavi da vrijeđa "dostojanstvo" Pjongjanga.

Granični prelaz za Kaesong, koji leži 10 kilometara unutar Sjeverne Koreje, danas je normalno radio i stručnjaci s Juga i drugo osoblje normalno su otišli na posao.

Funkcionisanje Kaesonga se u Seulu uzima kao istinski barometar odnosa između dvije zemlje i njegovo zatvranje bi označilo ozbiljnu esklalaciju napetosti, opasniju od svih verbalnih vojnih pretnji.

(Tanjug/Foto: Tanjug/AP)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE