• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Incident za vrijeme govora Nikolića u UN

Za vrijeme govora Tomislava Nikolića na debati o radu Tribunala, predsjednica udruženja "Majke Srebrenice" podigla transparent, pa izbačena iz sale.

 Incident za vrijeme govora Nikolića u UN  Izvor: MONDO

Predsjednica Udruženja Majke Srebrenice Munira Subašić izvedena je danas iz sale u kojoj se održava javna debata o radu međunarodnih krivičnih sudova, jer je tokom govora predsjednika Srbije Tomislava Nikolića podigla transparent na kome je pisalo "Republika Srpska, genocidna".

Ona je skupu prisustvovala u svojstvu posmatrača, na poziv predsjednika Generalne skupštine UN Vuka Jeremića i nije imala pravo da se obraća.

Dok je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić govorio, ona je otkrila majicu sa natpisom Srebrenica i pokušala da podigne transparent na kome je pisalo "Republika Srpska, genocidna", ali su joj tada prišli pripadnici obezbjeđenja UN i izveli je iz sale.

Subašić je poslije toga ispraćena iz zgrade UN i nije dozvoljeno da u njoj boravi. Predsjednik Srbije tokom ovog incidenta nije prekidao govor.

Predsjednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Vuk Jeremić otvorio je danas debatu o radu međunarodnih krivičnih sudova, na kojoj će 82 zemlje nastupiti sa zvaničnom izjavom.

To je najveći broj država koje su se u istoriji UN prijavile za učešće na nekoj od javnih debata u Generalnoj skupštini.

Poslije Jeremića, prisutnima se obratio Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun. On je rekao da je pomirenje jedan od suštinskih elementa postkonfliktnog oporavka, a da je rad krivičnih tribunala od ključnog značaja za taj proces. Ban je naglasio da treba zaštiti tribunale od od onih koji žele da potkopaju nihov rad iz razloga koji su vezani više za politiku nego za pravosuđe.

Potom je govorio Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, a zatim je riječ dobio predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.

Nikolić je rekao da se, sa stanovišta nauke i etike, haški procesi mogu staviti u istu ravan sa procesima koje je vodila Inkvizicija i da u Haškom tribunalu.

Nikolić je istakao da su haški postupci protiv Srba bili bez pravde i pravednosti i da su motivisani kažnjavanjem i odmazdom i ocijenio da "haška suđenja uglavnom neće uspjeti da dosegnu pravu i potpunu istinu, pa će i pomirenje biti nametnuto i neiskreno".

U popodnevnom dijelu će biti održana dva panela, za koji su učešće prijavili eminentni svjetski pravni stručnjaci i poznavaoci prilika na Balkanu tokom devedesetih godina.

Otvarajući debati Jeremić je rekao da je "suštinsko pitanje kako međunarodno krivično pravosuđe može da pomogne u pomirenju bivših protivnika u postkonfliktnim, tranzicionim društvima".

"Pitanja o kojima će se razgovarati su i diskrecija tužilaštva, pravni kriterijumi prema kojima se donose presude i proces biranja sudskih zvaničnika i osoblja kao i pitanje prvenstva jurisdikcije i kako se ona razvijala, najavio je Jeremić i dodao da će biti riječi i tome kako izbalansirati donošenje presuda, sprječavanja nekažnjivosti i poštovanja prava kako žrtava tako i optuženih", rekao je Jeremić.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE