• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sjeverna Koreja postavila ultimatum

Sjeverna Koreja vratila se danas svojoj oštroj retorici protiv SAD i Južne Koreje.

 Sjeverna Koreja postavila ultimatum Izvor: MONDO

Vrhovna komanda Korejske narodne armije izdala je ultimatum u kome se traži izvinjenje od Južne Koreje zbog njenih "neprijateljskih akcija" i zaprijetila da će uzvratne mjere biti primijenjene u svakom trenutku, navodi sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA.

Nova upozorenja izdata su poslije protesta u centru Seula tokom kojih su spaljene lutke koje predstavljaju Kim Il Sunga i njegovog nasljednika Kim Džong Ila, dede i oca sadašnjeg sjevernokorejskog vođe Kim Džong Una.

Ovakvi protesti relativno su česti u Južnoj Koreji i ovaj je najvjerovatnije poslužio kao izgovor Sjeveru da odbije pozive na dijalog, navodi agencija AP.

Sjeverna Koreja često osuđuje proteste u Južnoj Koreji usmjerene protiv nje, ali rijetko to radi kroz Vrhovnu komandu vojske.

"Ako marionetske vlasti zaista žele dijalog i pregovore treba da se izvine za male i velike neprijateljske akte protiv Demokratske narodne republike Koreje, i pokažu sunarodnicima svoju želju da u praksi zaustave takve akcije", navodi se u saopštenju.

Južna Koreja i SAD pažljivo motre na znake da li će Sjeverna Koreja sprovesti probu rakete srednjeg dometa uprkos međunarodnim upozorenjima.

Kako se navodi u analizi AP, poslije višenedjeljnih ratnih pokliča Sjeverna Koreja sada ima opciju da smanji tenzije sa SAD i Južnom Korejom ali malo je vjerovatno da će je primamiti ponuda Vašingtona da ponovo počne pregovore o svom nuklearnom programu.

Uprkos prijetnji Pjongjanga da će napasti Južnu Koreju, nova južnokorejska vlada ponudila je pregovore o zajedničkom industrijskom parku koji je Pjongjang zatvorio tokom ove najnovije krize. Istovremeno američka odluka da odloži testiranje rakete dugog dometa ovog mjeseca mogao bi da bude izgovor Sjevernoj Koreji da proglasi simboličnu pobjedu, piše AP.

SAD su pored toga jasno rekle da su vrata otvorena za pregovore. Problem je što ponuda za pregovore ima preduslov koji vlada Kim Džong Una vjerovatno neće prihvatiti, a to je da se Sjeverna Koreja ponovo obaveže da će potpuno odustati od svog nuklearnog oružja.

Pjongjang, međutim, je jasno dao k znanju da neće da pregovorima dođe do ukidanja svog atomskog arsenala koji smatra garancijom da autoritarni režim Kim Džong Una neće biti svrgnut poput onih u Iraku i Libiji, navodi AP.

Iako je ratoborna retorika Sjeverne Koreje malo ublažena posljednjih dana dok zemlja obeležava 101. rođendan svog osnivača Kim Il Sunga, za sada još nije jasno da li su bezbjednosni rizici oko Korejskog poluostrva utihnuli.

Zemlja je odbila ponudu Seula za pregovore i dalje bi mogla da zaoštri situaciju testiranjem raketa srednjeg dometa, koje su prema izvještajima, spremne na njenoj istočnoj obali, navodi AP.

Time bi rizikovala novu rundu osuda iz Saveta bezbjednosti UN koji je prošlog mjeseca usvojio oštre sankcije kao reakcija na prethodnu nuklearnu probu. Čak i u toj napetoj atmosferi izazvanoj prijetnjama Sjeverne Koreje neki stručnjaci pozivaju administraciju američkog predsjednika Baraka Obame da pokažu veću fleksibilnost u ophođenju sa Kimovim režimom.

Jedan stručnjak predlaže da bi cilj trebalo da bude da Sjeverna Koreja prestane da širi svoj nuklearni arsenal prije nego što on postane mnogo veća bezbjednosna pretnja, a ne da se traži da se odmah obaveže da će potpuno izbaciti ukupno nuklearno naoružanje.

(Beta, foto: Beta/AP)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE