• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pljušte ostavke u Vatikanskoj banci

Direktor Vatikanske banke Paolo Čipriani podnio je danas ostavku na to mjesto, usljed finansijskog skandala i njegovih najnovijih posljedica.

 Pljušte ostavke u Vatikanskoj banci Izvor: MONDO

Time je Čipriani udovoljio zahtjevima da, za dobrobit Svete stolice, odstupi sa svog mjesta.

Vatikan u saopštenju kaže da je Čiprianiju i njegovom zamjeniku Masimu Tuliju ponuđeno da odstupe "u najboljem interesu Svete Stolice".

Čipriani je 2010. bio pod istragom rimskih istražitelja zbog navodnog kršenja italijanskih propisa za spriječavanje pranja novca. Istraga je uslijedila pošto je finansijska policija pronašla 23 miliona evra sa vatikanskog računa u Rimskoj banci.

Banka, koja ima zvaničan naziv Institut za religijske poslove, ostala je pod pažnjom istražitelja, i sada novog pape Franje, zbog sumnji da je zapravo bila poreski raj.

Vatikanska banka je osnovana 1942. godine od strane pape Pija Dvanaestog da bi rukovala menicama usmjerenim za religijske i humanitarne svrhe.

Banka je smještena unutar vatikanskih zidina, zatvorena je za spoljni svijet osim vatikanskih uposlenika, crkvenih redova i diplomata akreditovanih pri Svetoj Stolici.

Prošle nedjelje papa Franja osnovao je komisiju za istragu bančinih aktivnosti i njenog pravnog statusa da bi osigurao "sklad" sa osnovnim postulatima katoličke crkve. To je sve u kontekstu sveopšte reforme vatikanske biroktratije, za šta je papa Franja u martu dobio mandat od kardinala.

Razlozi za zabrinutost poslovanjema Vatikanske banke su prilično dobro utemeljeni: banka je, naime, decenijama bila izvor najvećih skandala koji su potresali Svetu Stolicu. Čuvena je epizoda sa umiješanošću te banke u propast Banke Ambrosiano 1980, što je bio jedan od najvećih italijanskih slučajeva prevare.

Direktor Ambrosiano banke, Roberto Kalvi, nađen je 1982. obješen ispod jednog londonskog mosta pod okolnostima koje su i danas nerazjašnjene.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE