• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najstariji konopac na svijetu

U gruzijskoj pećini pronađeni su, kako naučnici vjeruju, nastariji ostaci užeta koje je pravio čovjek, javlja BBC.

 Najstariji konopac na svijetu Izvor: MONDO

Mikroskopska vlakna, koja su otkrivena slučajno dok su naučnici istraživali uzorke polena, stara su oko 30.000 godina.

Tim naučnika u tekstu u časopisu "Sajens" kaže da su ovi drevni ljudi koristili biljna vlakna za prenos alatki, pletenje košara ili pravljenje odjevnih predmeta.

Neka od pronađenih su vlakana su obojena u crnu, sivu, boju tirkiza i ružičastu, a na nekim vlaknima utvrđeno je više čvorova, vide se tragovi uvrtanja, kao i presjecanja.

Vlakna su pronađena sačuvana unutar slojeva ilovače u pećini Džudžuana u Gruziji.

"Nemoguće je znati tačno kako su koristili vlakna, ali smo vidjeli da su neka od njih uvrnuta. Ovo je veoma stari sistem pravljenja konpca i užeta", kaže Ofer Bar-Josef, istraživač sa Univerziteta Harvard.

Bar-Josef objasnio je da su vlakna sačuvana duboko unutar slojeva ilovače koje se nagomilavalo hiljadama godina.

"Samo nekoliko gajtana je istrulilo zatp što je stalna vlažnost ilovače pomogla da se sačuvaju vlakna", rekao je on, dodajući da su vlakna pronađena tokom mikroskopskog izučavanja uzoraka slojeva ilovače iz pećine koji su stari od 6 000 do 36 000 godina.

On i njegov kolega Eliso Kvavadze, tražili su polen koji naučnici traže kako bi rekonstruisali okolinu i klimatske promjene te lokacije kroz vijekove.

"Ovo je sasvim slučajno otkriće. U početku nisam vjerovao pa smo tako provjerili svaki dio zemljišta i utvrdili da se nalazi unutar tog najstarijeg sloja ilovače starog oko 24 000 godina", rekao je Bar-Josef. On je dodao da su takođe pronađeni ostaci insekata, mikrofosili gljiva i algi i krzno jedne vrste divlje koze zvane tur.

Neka vlakna su obojena, a naučnici vjeruju da su obojena uz pomoć pigmenta iz nekih biljaka koje su bile dostupne ljudima koji su u doba gornjeg paleolita živjeli u ovoj pećini.

Ovo doba koje se još zove gornja paleloitska revolucija poznato je i kao period tehnoloških i socijalnih promjena koje su zadesile ljude prije više desetina hiljada godina. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE