Američke trupe stigle su u Nemačku odakle će potom u okviru strategije NATO jačanja prisustva na istoku Evrope biti upućene u Poljsku, javlja nemački državni medij Dojče vele. Levica upozorava da to može da se vidi kao priprema za rat.
Ukupno 900 teretnih vagona, koji su zajedno dugi 14 kilometara i brojni konvoji šlepera, narednih dana će vojni tovar prebacivati preko severne Nemačke u Poljsku - i dalje, piše Dojče vele.
General major Bundesvera (nemačke vojske) Jozef Bloc to naziva "logistički velikom operacijom".
Trenutno u nemačkom Bremerhavenu, tri teretna broda mornarice SAD iskrcavaju oružje i opremu tenkovske brigade 4. američke pešadijske divizije.
Operacija "Atlantic Resolve" je znak konstantnog angažmana SAD za Evropu u cilju stabilizacije mira, navodi Timoti Megvajer, zamenik glavnog zapovednika američkih kopnenih jedinica u Evropi, stacioniranih u Bremerhavenu.
Vlada SAD je prošle godine najavila da će trajno poslati još jednu borbenu brigadu u Evropu.
Odlazeći predsednik SAD Barak Obama želi pre svega Poljake, Estonce, Letonce i Litvance da uveri da su SAD vojno na njihovoj strani, što one žele da čuju jer smatraju da su ugrožene zbog ruske agresije u Ukrajini, navodi DW.
Istovremeno se, kako se navodi u tim zemljama, tokom izborne kampanje od budućeg predsednika SAD Donalda Trampa između redova čula sumnja u bezuslovnu američku savezničku vernost.
Amerikanci su deo jedne veće strategije NATO.
Od ove godine NATO namerava da u Poljskoj i tri baltičke zemlje stacionira četiri multinacionalne borbene jedinice sa oko hiljadu vojnika u svakoj - dakle ukupno 4.000.
Ta odluka je doneta prošlog leta na samitu NATO u Varšavi. I stacioniranje jednog nemačkog bataljona od oko 500 vojnika u Litvaniji je deo strategije povećanja prisutnosti NATO na severoistoku Evrope.
Nemački vojnici će biti stacionirani na jednom uskom kopnenom koridoru (Suvalki) koji sa samo 65 kilometara vazdušne linije povezuje Poljsku i Litvaniju i važi kao Ahilova peta NATO, u slučaju eventualne odbrane baltičkih zemalja.
Politički sukobi oko naoružavanja NATO na istoku Evrope su tokom samita u Varšavi dostigli vrhunac, konstatuje DW.
Nemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer je tada govorio o "zveckanju oružjem i ratnim pokličima" i žestoko je kritikovan zbog stava koji je navodno prijateljski prema Rusiji.
Premeštanjem američkih trupa taj spor ulazi u novu fazu.
Sabine Lezing iz redova Levice u Evropskom parlamentu upozorava da bi to vojno postrojavanje moglo da se vidi kao konkretna priprema za rat i da bi moglo da izazove neželjene kontrareakcije.
Međutim, ti američki vojni transporti izazvali su žestoke polemike i u samoj Nemačkoj.
Dok jedni, poput socijaldemokratskog premijera pokrajine Brandenburg, koja se graniči s Poljskom, ističe da tenkovi na granicama nikome neće pomoći, iz redova Hršćanskodemokratske unije (CDU) moglo se čuti kako se američke vojne radnje sprovode regularno u okviru ugovornih pravila NATO i na izrazitu želju Poljske.
Generalni sekretar NATO Jens Stolternberg je tu operaciju pre nekoliko dana takođe branio kao "defanzivnu" i obrazložio da se ona sprovodi kako bi se osigurao mir.
"Nalazimo se u situaciji u kojoj se ruska strana intenzivno naoružava i pokazuje spremnom da upotrebi silu protiv svog suseda Ukrajine. Reč je o ograničenoj, multinacionalnoj prisutnosti koja bi trebalo da pokaže da smo jedinstveni i da se uzajamno pomažemo", rekao je on.
Stoltenberg je takođe istakao da ne smatra da će se SAD na čelu sa Trampom udaljiti od evropskih saveznika.
Tramp mu je, kako je rekao Stoltenberg, kazao kako smatra da ima obavezu prema NATO.
Osim toga, Kongres SAD je upravo doneo odluku o tome da učetvorostruči budžet za američku vojsku u Evropi, rekao je Stoltenberg i dodao da je siguran da će se SAD pridržavati svojih obveza.
S druge strane, i Stoltenberg želi dijalog sa Rusijom jer, kako kaže, "zastrašivanje, odbrana i dijalog nisu kontradiktorne stvari".