Komitet za zaštitu novinara (CPJ) saopštio je da je 2009. godine ubijen 71 novinar, najviše od 1992, od kada ona prati napade na novinare širom svijeta.
Najviše pripadnika ove profesije (33) ubijeno je na Filipinima zbog čega je ta zemlja proglašena kao najopasnija za novinare u protekloj godini, javio je "Glas amerike".
Ove godine Srbija nije pomenuta na spisku zemalja opasnih po novinare, kao ni Crna Gora.
Međutim, Kosovo je kritikovano zbog prijetnji urednici kosovske kancelarije Balkanske istraživačke mreže (BIRN) Džeti Džari i njenim kolegama.
Hrvatska se pominje zbog fizičkog napada na reportera Međumurskih novina Stjepana Mesarića i zbog prijetnji upućenih dvojici hrvatskih novinara koji su zbog toga stavljeni pod policijsku zaštitu.
Kao plus Hrvatskoj navodi se podizanje optužnice protiv osam osoba u vezi ubistva urednika nedjeljnika "Nacional" Ive Pukanića.
Iran je takođe, prema Komitetu, visoko na listi opasnih zemalja za predstavnike medija iako je tokom 2009. ubijen samo jedan novinar.
To je zato jer je više od 90 novinara uhapšeno poslije spornih predsjedničkih izbora.
Komitet za zaštitu novinara ističe da je Irak postao nešto bezbjedniji za reportere, dok se situacija pogoršala u Somaliji, Avganistanu i Pakistanu.
Komitet je ukazao takođe da su samostalni novinari i oni koji tekstove objavljuju na Internetu ugroženiji nego ikada ranije.
Organizacija, čije je sjedište u Njujorku, nastavlja da istražuje smrt 24 novinara u svijetu.
U izvještaju se precizira da se prošle godine iza rešetaka našlo 136 izvještača, urednika i fotoreportera, što je za 11 više nego 2008. godine.
Kao i u prethodnih 10 godina, Kina prednjači po broju zatvorenih novinara, sa njih 24, a slijede Iran, Kuba, Eritreja i Mjanmar.
Tokom 2008. godine u svijetu je ubijen 41 novinar, a 2007. godine 67.
(agencije/MONDO)