Poljski predsjednik Leh Kačinjski poginuo je u subotu kada se srušio njegov avion kod ruskog grada Smolenska. Uzrok pada greška posade.
Upravnik Smolenske oblasti u Rusiji Sergej Anufjev rekao je da nema preživjelih u nesreći koja se dogodila oko 11 časova po lokalnom vremenu (sedam sati po srednjeevropskom vremenu).
Avion, u kojem je bilo 88 članova poljske državne delegacije, srušio se prilikom slijetanja po maglovitom vremenu na dva kilometra od aerodroma kod Smolenska, na zapadu Rusije.
Spasioci i dalje izvlače tijela iz olupine aviona tipa Tupoljev 154, a novinarima i mještanima nije dozvoljeno da se približe mjestu udesa.
Rusko Ministarstvo za vanredne situacije saopštilo je da je u poljskom avionu bilo 96 ljudi, od kojih 88 članova poljske delegacije koja je išla na komemoraciju povodom 70. godišnjice masakra u Katinskoj šumi, kada su sovjetske snage ubile više hiljada Poljaka.
Portparol poljskog Ministarstva spoljnih poslova Pjotr Paškovski rekao da je na spisku putnika bilo njih 89, od kojih se jedan čovjek nije ukrcao na let, ali nije pominjao broj članova posade, prenio je Rojters.
U letjelici su bili predsjednikova supruga Marija Kačinjski, guverner Centralne banke Poljske Slavomir Skžipek, načelnik Generalštaba Franćišek Gagor, zamjenik šefa diplomatije Andžej Kremer i drugi visoki funkcioneri.
"Bez obzira na političke razlike izgubili smo intelektualnu elitu naroda", kazao je u prvom reagovanju nakon nesreće bivši poljski predsjednik Leh Valensa koji je bio žestoki oponent Kačinjskom.
"Premijer Donald Tusk plakao je kada sam mu saopštio tu strašnu vijest", kazao je šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski.
Prema prvim informacijama istražioca, predsjednički avion udario je prilikom slijetanja po gustoj magli u vrhove krošnji drveća, poslije čega je pao i zapalio se, izjavila je predstavnica za štampu ruskog javnog tužilaštva Marina Gridneva.
Gridneva je kazala da su uslovi vidljivosti bili veoma slabi, prenela j ruska državna novinska agencija Itar-tas.
Portparol vlade Smolenska Andžej Jevsejenkov rekao je prethodno da je uzrok nesreće možda bila greška pilota.
"Pilotu je savjetovano da sleti u Minsk, ali je odlučio da sleti u Smolensk", rekao je Jevsejenkov, javio je Rojters.
Takođe, ima informacija da se avion srušio prilikom četvrtog pokušaja slijetanja, ali istraga još nije ustanovila zbog čega je pilot toliko puta probao da sleti.
Razmatra se i mogućnost tehničkog kvara.
Itar-tass je naveo da istražioci razmatraju nekoliko mogućih verzija uzroka udesa, ali da konačni zaključak nije moguć dok ne budu proučeni podaci iz "crne kutije".
Predsjednička letjelica "Tu-154" bio je stara najmanje 20 godina i poljske vlasti su razmatrale mogućnost zamjene starih aviona koji prevoze državne funkcionere, ali se od te zamisli odustalo zbog nedostatka novčanih sredstava.
Ruska vazduhoplovna kompanija "Aeroflot" nedavno je povukla "tupoljeve 154" iz upotrebe poslije 66 udesa tih aviona, od kojih se šest dogodilo u proteklih pet godina.
Glavni tužilac Rusije Jurij Čajka lično će nadgledati istragu, a iz Moskve je na mjesto nesreće upućen tim najboljih istražitelja i policijskih detektiva centralnog biroa Istražnog odbora ruskog tužilaštva, koji imaju dugogodišnje iskustvo u istragama avionskih nesreća.
U Smolensk se zaputio i ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu.
Do izbora novog predsjednika Poljske, tu dužnost će obavljati predsjednik donjeg doma parlamenta Bronislav Komorovski.
"U skladu sa ustavom, održaćemo prijevremene predsjedničke izbore", rekao je portparol vlade Pavel Gras Rojtersu.
Stručnjaci su naveli da, prema poljskom ustavu, datum izbora mora biti utvrđen u roku od dve sedmice i da izbori moraju biti održani u roku od dva mjeseca od odluke o sazivanju izbora.
Na predsjedničkoj palati u Varšavi zastava je spuštena na pola koplja, a pred sjedištem poljskog predsjednika okuplja se veliki broj Varšavljana i pali svijeće.
(Agencije/MONDO)