Poljski predsednik Leh Kačinjski (60) i veliki broj zvaničnika te zemlje poginuli su u avionskoj nesreći kod Smolenska.
Prema prvim informacijama uzrok nesreće je, najvjerovatnije, nepropisno letenje aviona i odbijanje posade da posluša instrukcije kontrole vazdušnog saobraćaja na aerodromu u Smoljensku.
Ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu izjavio je danas u Smolensku da putanja kojom je letio avion, u kojem su se nalazili poljski predsjednik Leh Kačinski i drugi zvaničnici, odstupala od predviđene po visini i drugim parametrima.
"Na mjestu gdje se dogodila katastrofa pronađene su obe crne kutije. Njihova analiza je već počela, a putanja leta poljskog aviona potvrđuje da je postojalo odstupanje od predviđenog i po visini i po širini i to najmanje 150 metara. Avion je potpuno uništen", rekao je ministar Šojgu koji se nalazi na licu mjesta, prenio je Itar-tas s.
Prvi zamjenik načelnika ruskih vazduhoplovnih snaga general potpukovnik Aleksandar Aljošin izjavio je da je posada aviona nekoliko puta ignorisala instrukcije glavnog kontrolora vazdušnog saobraćaja na aerodromu u Smoljensku.
"Na udaljenosti od 1,5 kilometara grupa kontrolora vazdušnog saobraćaja je primjetila da je posada povećala brzinu pada i počela da se spušta ispod dozvoljenog nivoa", rekao je general-potpukovnik Aljošin.
Glavni kontrolor aviosaobraćaja je, prema Aljošinu, naredio posadi da nastavi let na određenoj visini, ali kada je posada ignorisala naređenje, nekoliko puta je naredio da avion sleti na drugi aerodrom, prenijela je agencija Itar-Tas s.
"I pored toga, završilo se tragično", dodao je Aljošin.
U nesreći je poginulo 96 osoba, među njima sedam članova posade, saopštilo je večeras zvanični bilans tragedije poljsko Ministarstvo unutrašnjih poslova i administracije.
Avion u kojem je bio poljski predsjednik, kao i njegova supruga i još 88 članova državne delegacije, udario je u krošnje drveća prilikom slijetanja, poslije čega je pao i zapalio se.
Lokalna metereološka služba je saopštila da je u to vrijeme bila vellika magla i da je vidljivost bila manja od 500 metara.
Temperatura je bila jedan stepen Celzijusa, a jugoistočni vjetar je duvao brzinom od tri metra u sekundi.
Poljska televizija izvjestila je da je do nesreće vjerovatno došlo usljed lošeg vremena i greške avionske posade.
Posadu su kontrolori aviosaobraćaja u Bjelorusiji obavijestili o lošem vremenu i savjetovali da sleti u Moskvu ili Minsk, saopštio je ogranak ruskog ministarstva za vanredne situacije u oblasti Smoljensk.
Istragu o nesreći vodiće Istraživački komitet pod rukovodstvom Kancelarije državnog tužioca Rusije.
U međuvremenu je ruska agencija Interfaks, pozivajući se na poljsku TVN-24, objavila da će vlasti u Varšavi sprovesti nezavisnu istragu o okolnostima avionske nesreće.
Delegacija je išla na komemoraciju povodom 70. godišnjice masakra u Katinskoj šumi, kada su sovjetske snage ubile više hiljada Poljaka.
Predsjednička letilica "Tu-154" bio je stara najmanje 20 godina i poljske vlasti su razmatrale mogućnost zamjene starih aviona koji prevoze državne funkcionere, ali se od te zamisli odustalo zbog nedostatka novčanih sredstava.
Ruska vazduhoplovna kompanija "Aeroflot" nedavno je povukla "tupoljeve 154" iz upotrebe poslije 66 udesa tih aviona, od kojih se šest dogodilo u proteklih pet godina.
Foto galeriju odavanja pošte poginulom predsjedniku pogledajte OVDJE.
U Poljskoj je proglašena sedmodnevna nacionalna žalost zbog pogibije predsjednika Poljske Leha Kažinjskog, njegove supruge i članova državnog vrha, a knjiga žalosti biće otvorana u Ambasadi Poljske u Beogradu do 16. aprila, saopštila je danas Ambasada.
"Bez obzira na političke razlike izgubili smo intelektualnu elitu naroda", kazao je u prvom reagovanju nakon nesreće bivši poljski predsjednik Leh Valensa koji je bio žestoki oponent Kačinjskom.
"Premijer Donald Tusk plakao je kada sam mu saopštio tu strašnu vijest", kazao je šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski.
Premijer Tusk razgovarao je povodom nesreće telefonom s premijerom Rusije Vladimirom Putinom.
(MONDO)