Poljski predsjednik Leh Kačinjski i njegova supruga Marija sahranjeni su u nedjelju katedrali u kraljevskom zamku Vavel u Krakovu.
Tijela predsjedničkog para položena su u sarkofag u kripti "srebrnih zvona" pored poljskih kraljeva, pisaca i heroja, a vjerski obred predvodio je nadbiskup krakovski kardinal Stanislav Dziviš.
Prethodno je u Bazilici svete Marije služena posmrtna misa za pokoj duša predsjednika Poljske i njegove supruge, koji su zajedno sa još 94 putnika poginuli u avionskoj nesreći u Smolensku 10. aprila, nakon čega je povorka prošla centralnim krakovskim ulicama.
Misa je počela uz zvuke Mocartovog Rekvijema, a služio ju je, umjesto izaslanika Vatikana kardinala Anđela Sodana koga je omeo haos u vazdušnom saobraćaju, kardinal Dziviš sa nekoliko desetina biskupa Poljske katoličke crkve.
Među 700 zvanica na misi je bila porodica preminulog predsjedničkog para, ćerka Marta i brat blizanac predsjednika, bivši premijer Jaroslav Kačinjski, poljski državni vrh sa premijerom Donaldom Tuskom na čelu i predsjednicima oba doma parlamenta.
Od predsjednika i prve dame u ime Poljaka oprostio se predsjednik Sejma poljskog parlamenta Bronjislav Komorovski.
Oko 150.000 Poljaka iz cijele zemlje izašlo je u špalir na ulice Krakova da baci posljednji cvijet na kovčege predsjednika i prve dame u pogrebnoj povorci.
Oblak vulkanskog pepela nad Evropom i zatvoreni vazdušni prostor nad Poljskom desetkovali su delegacije 98 zemalja koje su najavile dolazak na sahranu. Dolazak je najavilo 69 šefova država ili vlada, među kojima i predsjednik Srbije Boris Tadić koji je jutros otkazao dolazak.
Poljaci utoliko više cijene što je upravo predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev ignorisao rizik i došao u Krakov gdje je apelovao da se Rusi i Poljaci ubuduće bolje slušaju i čuju.
"Dolaskom na posljednji ispraćaj predsjednika Poljske radimo za našu budućnost", poručio je Medvedev Poljacima i dodao da je tragedija kod Smolenska istovremeno i tragedija za Ruse.
Načina da ipak dođe u Krakov našlo je 18 šefova država ili vlada, među njima i Fatmir Sejdiu, predsjednik Kosova, čije priznavanje nezavisnosti je pokojni poljski predsjednik kritikovao i čak izjavio da, dok je on na funkciji, neće potpisati imenovanje poljskog ambasadora u Prištini.
Za Poljsku danas završava devetodnevna nacionalna žalost u kojoj su, kao što je običaj u ovoj zemlji, kolijevci sindikata Solidarnost, oplakivali svoju tragično nestalu elitu zajedno, na ulicama, sa porukom "budimo zajedno".
Više od 180.000 Poljaka prošlo je od utorka u mimohodu pored kovčega predsjednika i prva dame u Predsjedničkoj palati u Varšavi, desetine hiljada Varšavljana tokom cijele sedmice i u Krakovu danas su formirali špalire kada su od aerodroma do grada ili danas od bazilike
u centru Krakova do zamka Vavel prolazile pogrebne povorke s tijelima žrtava.
Oko 100.000 ljudi oprostilo se od žrtava nesreće juče na pomenu kod Groba neznanog junaka na Trgu Juzefa Pilsudskog u Varšavi a danas je oko 150.000 Poljaka došlo na sahranu u Krakov.
(MONDO/agencije)