Najbolje plaćeni menadžer u Njemačkoj bio je lani šef "Dojče banke" Jozef Akerman, čiji su prihodi dostigli 9,6 miliona evra, objavio dnevnik "Velt".
To iznosi 800.000 evra mjesečno.
Taj bankar se 2008. odrekao bonusa, tako da mu je te godine na raspolaganju ostala samo osnovna plata od 1,4 miliona evra, prenio je taj njemački list, pozivajući se na podatke Njemačkog udruženja za zaštitu vlasnika hartija od vrijednosti (DSW) i na studiju Tehničkog univerziteta u Minhenu.
Na drugom mjestu u Njemačkoj po primanjima bio je u 2009. godini predsjednik upravnog odbora energetske kompanije RWE Jirgen Grosman sa godišnjim prihodom od 7,2 miliona evra.
Samo 100.000 evra manje zaradio je šef "Simensa" Peter Lešer, dok je poslednji na ovoj rang ljestvici šef "Komercbanke" Martin Blesing koji je zaradio oko 600.000 evra. Njegova primanja bila su, međutim, ograničena samo na osnovnu platu, jer je država pomogla toj banci kreditom za prevazilaženje finansijske krize, tako da, prema odluci savezne vlade, nije imao osnova da primi bonus.
Menadžeri najvećih njemačkih firmi i banaka zaradili su lani u prosjeku 2,4 miliona evra, što je u poređenju sa prethodnom godinom za 3,1 procenat više.
Ukoliko bi se, međutim, u taj prosjek za 2008. godinu uračunao i taj neisplaćeni bonus Akermana, prihodi njemačkih menadžera bi u tom slučaju bili u 2009. za 3,8 odsto niži.
U poređenju sa 2007. godinom bi, na kraju, pali čak za 21 odsto, prenijele su novinske agencije.
Njemački menadžeri vrhunskih firmi praktično zarađuju u prosjeku 3,8 miliona evra godišnje, ali je to manje, na primjer, od zarada njihovih švajcarskih kolega.
Šefovi najvećih francuskih kompanija sa berzanskog indeksa CAC-40, lani su, recimo, imali prosječne prihode od 2,7 miliona evra, dok su rukovodeći menadžeri vodećih američkih firmi, istovremeno, zarađivali u prosjeku 10 miliona evra.
(Tanjug)