• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ajdouz, droga koja se sluša!

Svijetu je zaprijetila potpuno nova vrsta narkotika koju čine posebni zvučni efekti.

 Ajdouz, droga koja se sluša! Izvor: MONDO

Oni se mogu kupiti na internetu, a kada se preslušaju uz pomoć mp3 uređaja i slušalica, stvaraju osjećaj sličan onom posle uzimanja „pravih" opijata, piše "Press".

Amerikom je zavladala nova, do sada potpuno nepoznata vrsta droge koja prijeti da preplavi svet - „ajdouz" (I-dose)!

„Ajdouz" je prva droga koja se ne zasniva na psihohemijskim supstancama, već na specijalnim zvučnim efektima, a druga njegova karakteristika je to što je lako dostupan - preuzima se sa interneta.

"Vašoj djeci sada je dostupna besplatna, nova droga koja se može skinuti sa interneta! Roditelji, dobro došli u vašu najgoru noćnu moru - apokaliptičan je jedan od brojnih članaka u američkoj štampi koji se bavi „ajdouzom".

Droga je digitalna zato što „ajdouz" čine posebni zvučni efekti spakovani kao muzičke numere. Numere možete kupiti na internet sajtu, zatim ih preslušati uz pomoć mp3 uređaja i slušalica, a kao posljedicu imate osjećaj kao da ste konzumirali neku vrstu droge.

Kao što ulični dileri nude različite vrste opijata, tako i sajt nudi različite vrste „ajdouza": zamjene za marihuanu, LSD, „ekstazi", kokain... Taj novi način drogiranja američki mediji nazvali su ajdouzing (I-dosing).

Efekat ajdouzinga je rezultat dva različita zvuka koji se slušaju odvojeno, jednim i drugim uhom, na različitim frekvencijama. Iako niko za sada sa sigurnošću ne može da tvrdi da li „ajdouz" zaista ima efekat kao droga, pojedini stručnjaci upozoravaju na opasnosti.

Da se „ajdouz" raširio po Americi svjedoči Jutjub, gdje je postavljena gomila snimaka na kojima se vide klinci u psihodeličnom stanju za vrijeme i posle konzumiranja ove digitalne droge. Javnost je alarmirana takoreći nedavno, u martu ove godine, kada je grupa učenika iz gimnazije u Oklahomi uhvaćena u mračnoj sobi kako konzumira „ajdouz".

Škola je stvar shvatila vrlo ozbiljno i svim roditeljima poslala pismo upozorenja zbog pomame za novom drogom. Nastavnici su čak zabranili da se u školu donose „ajpodovi" kako bi bili sigurni da djeca ne „slušaju drogu".

Međutim, digitalna droga je sve popularnija među mladim Amerikancima i pitanje je trenutka kada će postati svjetski fenomen, jer se nabavlja vrlo jednostavno - treba se samo prikačiti na internet i potražiti onlajn dilera koji može da vam nabavi digitalnu drogu kojom ćete da se „uradite" preko audio-slušalica.

„Ajdouz" su sofisticirani zvukovi koji utiču na mozak tako što u svako uvo posebno šalju zvukove različitih frekvencija. Riječ je, zapravo, o takozvanim binauralnim zvucima koji su otkriveni još 1839. godine. Kada se binauralni zvuci slušaju putem slušalica, do ušiju dolaze različite frekvencije i to mozak doživljava kao niskofrekventne zvuke.

Ovi zvuci navodno deluju na mozak suptilno i smanjuju anksioznost i umanjuju bol.

"Poenta binauralnih ritmova je u tome da se zvuk koji se sluša sinhronizuje sa frekvencijom moždanih talasa. Na taj način izaziva potenciranje određene aktivnosti mozga i efekte budnosti i opuštanja. Binauralni ritmovi funkcionišu na principu koji je poznat dosta davno i koristi se u nekim eksperimentalnim istraživanjima", objasnila je doktor Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti Snežana Alčaz.

Međutim, dr Alčaz smatra da sinhronizacija zvuka sa frekvencijom moždanih talasa ne može da izazove drastične efekte. Ona dodaje da su tinejdžeri dosta sugestibilni, pa ako se kaže da će nešto izazvati efekat, vrlo često će ga izazvati.

Neki tvrde, pozivajući se na naučne studije, da „ajdouz" može da pruži isti efekat kao „esid", opijum, marihuana, odnosno osećaj ekstaze, orgazma i opuštenosti. Oni koji ga prodaju tvrde da nije opasan, već naprotiv, da ima niz pozitivnih dejstava.

Ali škole i roditelji su ustali protiv toga da im se djeca na ovaj način opuštaju, sumnjajući da ova vrsta zavisnosti može da vodi i drugim, mnogo težim narkoticima.

"Deca odlaze na ovaj sajt iz radoznalosti, a to može da ih odvede dalje", izjavio je Mark Vudvord iz Odjeljenja za narkotike i opasne droge u Oklahomi.

Sajtovi na kojima se može nabaviti „ajdouz" nude i „uputstvo za upotrebu". Digitalni dileri svojim korisnicima nude da kupe vodič na čak 40 strana kako bi naučili kako pravilno da koriste „ajdouz"! Kako tamo piše, idealno iskustvo se postiže kada legnete u zamračenu sobu u kojoj vas niko ne uznemirava i stavite na uši slušalice visokog kvaliteta.

Postoje sajtovi koji nude prve doze besplatno, baš kao što to rade dileri koji prodaju drogu na ulicama. Ove besplatne doze su sada već dostupne i na Jutjubu! Jedna od besplatnih doza nudi postizanje osjećaja pijanstva.

Oni koji su je probali kažu, međutim, da je jedina sličnost sa konzumiranjem alkohola to što ih je nakon svega samo boljela glava. Tome su prethodili neprijatni zvuci slični zvuku na televizoru kada neko izvuče kabl za antenu.

Mediji u Americi postavljaju pitanje da li će se ubuduće predsjednički kandidati, koji su kao klinci probali digitalnu drogu, braniti odgovarajući: „Ali nije mi bio uključen ton."

Otvaraju se mnoga zanimljiva pitanja. Na primjer, kako će policija znati da li neko ko ima slušalice na ušima „sluša drogu" ili Mileta Kitića. Mada ima onih koji kažu da je Kitić jednako poguban.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE