Led na Arktiku je nastavio ovog ljeta da se topi, mada ne onako alarmantnom brzinom kao 2007, upozoravaju američki naučnici.
Oni navode da se ledeni pokrivač na Arktiku rekordno suzio i da će, ukoliko se ovaj trend nastavi, led u ovoj oblasti nestati do septembra 2030.
Prošle sedmice, na kraju ljetne faze kada dostiže svoj najniži nivo, led je pokrivao svega 4,76 miliona kvadratnih kilometara Arktičkog okeana, što je treći najmanji minimum debljine leda od kada postoje satelitska merenja, ističe se u godišnjem izvještaju Nacionalnog centra za snijeg i led (NSIDC) pri Univerzitetu u Koloradu.
Američki stručnjak Volt Mejer sa NSIDC-a izjavio je za Bi-Bi-Si da se ove godine led "topio neobično brzo" i da je "sezona topljenja - period od maksimuma do minimuma debljine leda, bila kraća nego inače".
"Arktik se, poput cijele planete, zagrijava i to brzo. Počinjemo da uviđamo da led na to reaguje i da postoji opšti trend smanjenja ledenog pokrivača", rekao je Mark Serizi, direktor NSIDC.
On je dodao da se led na Arktiku smanjuje za 11 odsto svakih deset godina.
"Ako se 1. septembra 2030. nađete na Arktiku, vjerovatno, nećete vidjeti ni trunke leda, već samo plavi okean", predviđa on.
Prema podacima Američke svemirske agencije (NASA), posljednjih 12 meseci bili su najtopliji u minulih 130 godina.
(Tanjug)