Bakterija koja jede naftu iznenada se, zahvaljujući prirodnom gasu, razmnožila u Meksičkom zalivu poslije havarije na bušotini BP-a.
Poslije eksplozije krajem aprila na naftnoj bušotini u Meksičkom zalivu, nedaleko od obala američke savezne države Luizijane, izlile su se stotine miliona barela nafte, ali su se, što je bilo manje poznato, izlili i prirodni gasovi poput propana i etana, naveli su naučnici u studiji objavljenoj u onlajn izdanju časopisa Sajens (Science).
U plićaku su se gasovi udvostručili i oslobodili u vazduh, ali zato što je sama bušotina BP bila na veoma velikoj dubini, gasovi su se slabije kretali, a neki su se rastopili u vodi.
Bakterija koja se hrani ugljovodonicima je počela da upija te gasove koji su učinili da ona postane aktivnija i u većoj mjeri napadne naftu koja i dalje pluta morem, smatra tim stručnjaka sa kalifornijskog univerziteta, koji je predvodio Dejvid Valentajn.
Njihovo istraživanje je bazirano na ispitivanju uzoraka vode koje su naučnici uzeli iz dubine mora na 31 lokaciji u Zalivu između 11. i 21. juna i ne odnosi se na tekuće stanje u Meksičkom zalivu, navodi agencija AP.
Bakterije koje razgrađuju naftu i koje djeluju duboko u moru, proždiru naftnu mrlju veoma brzo čak i na velikim dubinama gdje su temperature vrlo niske.
Ta bakterija je jedan od načina na koji je čišćena naftna mrlja poslije havarija u Meksičkom zalivu, pored njenog spaljivanja i prikupljanja.
(Beta/MONDO)