Prva od tri kaspule, koje je čileanska mornarica napravila za izvlačenje 33 rudara iz rudnika bakra i zlata San Hose, u pustinji Atakama, na sjeveru Čilea, stigla je u rudnik.
Preostale dvije kapsule, koje će služiti kao pomoćne, biće isporučne sljedeće sedmice, javio je AP.
Rudari su zatrpani na 700 metara ispod površine zemlje od 5. avgusta kada se srušio glavni ulazni tunel.
Kapsula je teška 420 kilograma, visoka gotovo tri metra sa spoljašnje strane, a skoro dva metra sa unutrašnje. Na njenom dnu se nalaze tri rezervoara sa kiseonikom, što je dovoljno za oko 90 minuta disanja.
U međuvremenu, spasilačka operacija se nastavlja, a jedan od inženjera koji rukovode akcijom Rene Agilar rekao je će biti završena početkom novembra, naveo je britanski Bi-Bi-Si (BBC).
Aktivno se radi na prokopavanju tunela kroz koji će rudari biti izvučeni. Kopa se prolaz prečnika 70 centimetara, dovoljan da se kroz njega uvuče kapsula i da se u nju smjesti jedna osoba.
Planirano je da se rudari zbog bezbjednosnih i zdravstvenih razloga podele u tri grupe. Ljekar Horhe Dijas iz spasilačkog tima smatra da bi rudari koji se najbolje snalaze s tehnologijom trebalo da izađu prvi, zatim najslabiji i najbolesniji, a na kraju najsnažniji.
Prethodno će medicinskim testovima biti određeno ko će ići u koju grupu, a konačnu odluku će doneti spasilac koji prvi siđe u rudnik da pomogne rudarima i objasni im plan.
Proteklih dana spasilački timovi su pružali i psihičku pomoć rudarima. Alberto Itura, glavni psiholog u spasilačkom timu, rekao je da rudarima kada izađu neće biti dozvoljeno da vide porodice sve dok se ne oporave u bolnici.
Rudare obučavaju i kako da se nose s medijskim pritiscima, jer će ih, vjerovatno, dočekati mnogo novinara, i šta da rade kada im bude ponuđen novac u zamjenu za njihove priče, budući da nekoliko medija već snima dokumentarce o njihovom čudnovatom preživljavanju.
Sud u Čileu zamrznuo je juče imovinu kompanije "San Esteban" koja je vlasnik rudnika San Hose.
To je urađeno na zahtjev čileanske vlade koja traži da kompanija "San Esteban" državi refundira troškove spasilačke operacije, naveo je BBC.
Ova kompanija je imala finansijske probleme i prije rušenja tunela, a spasilačka operacija će povećati njene dugove veće od 10 miliona dolara za još nekoliko miliona, zbog čega joj prijeti bankrot.
(Tanjug)