Amina Ahmed, koja je uspela je da pobegne iz Somalije, tvrdi da je bila suočena, kao i ostale žene u građanskom ratu u Somaliji, sa silovanjem, prisilnim brakom, a da joj je prijetilo čak i obezglavljivanje.
Ona navodi da je sa tetkom živjela u oblasti Afguji, u donjem regionu Šabel, kada je jedan od vojnih lidera islamista upao u kuću, jer je želio da je primora na brak.
Njena tetka pokušala je da je zaštiti, ali joj je "gospodar rata" ispalio hitac u glavu. Zlosrećna djevojka pobjegla je kod komšija, ali ju je islamista i tamo pratio i pobio sve ukućane.
Amina Ahmed je ipak nekako uspjela da pređe opasan put preko Adenskog zaliva do Jemena, gdje je objelodanila malo poznate istine o dešavanjima u Somaliji.
Neimenovani član humanitarne agencije, koji radi sa novopristiglim somalijskim izbjeglicama u Jemenu, rekao je da su ove godine više puta čuli da se govori o prisilnim brakovima i silovanjima.
Humanitarni radnik je, poput ostalih koji svjedoče o djelima pripadnika islamističke radikalne grupe "Al Šahab" i drugih milicija, izrazio želju da ostane anoniman, jer strahuje od represalija prema njegovoj porodici u Somaliji.
Direktor humanitarne agencije takođe je želijeo da ime njihove organizacije ne bude objavljeno zbog strahovanja od napada na njihove radnike, prenosi Bi Bi Si.
"Žene u Somaliji ne mogu da se kreću ili da sede izvan kuće. Ne mogu čak ni da šetaju sa svojim bratom. Neudata djevojka biva primorana na brak, a ukoliko odbije, militanti će je proglasiti nemuslimankom. Prema našim izvještajima, u slučaju da djevojka odbije stupanje u brak, odsjecaju joj glavu i šalju je njenom ocu," rekao je taj humanitarni radnik.
Prema njegovim riječima, mnogi roditelji svoju žensku decu šalju kod rodbine i prijatelja kako bi izbjegli da budu prisiljena na brak ili silovana.
Za one koji to mogu sebi da priušte, bjekstvo je jedini spas. Prema pretpostavkama Kancelarije visokog predstavnika UN za izbjeglice, samo od početka ove godine iz Somalije je pobjeglo 200.000 ljudi.
(Srna)