Više vlada, nevladinih organizacija, kao i tibetanski duhovni vođa dalaj lama pozvali su danas Kinu da oslobodi disidenta Liju Sjaoboa.
Sjaobo (54), koji se nalazi u zatvoru zbog demokratskih ubjeđenja, dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir.
Nobelova nagrada za mir 2010. godine dodjeljena je danas kineskom disidentu Liu Siaobou, saopštio je norveški komitet za Nobelovu nagradu.
Iako je i bivši njemački kancelar Helmut Kol bio u najužem izboru za nagradu, prestižno priznanje završiće u rukama poznatog kineskog borca za ljudska prava Lia Siaoboa (54), koji je osuđen 2009. godine na 11 godina zatvora zbog "protivdržavnih radnji".
Razlog njegovog hapšenja bila je takozvana "Povelja 08", tekst koji predviđa veću demokratičnost zemlje, a na kojoj je sarađivao sa nekoliko stotina advokata, naučnika, pisaca i drugih umjetnika, od kojih je jedino on završio u pritvoru.
Američki predsjednik Barak Obama pozdravio je današnju dodjelu Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobou i pozvao Peking da ga što prije oslobodi.
U saopštenju izdatom poslije objave Nobelovog komiteta u Oslu, Obama je naveo da je Liju "žrtvovao slobodu radi svojih ubjeđenja" i da se birajući njega za ovogodišnjeg dobitnika prestižne nagrade Komitet opredjelio za rječitog i hrabrog borca za "unapređenje univerzalnih vrijednosti mirnim i nenasilnim putem".
"Francuska, kao i Evropska unija, izrazili su zabrinutost zbog njegovog hapšenja i više puta tražili njegovo oslobađanje", rekao je francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner govoreći o kineskom disidentu.
Njemačka vlada je izrazila želju da se kineski disident uskoro oslobodi da bi mogao lično da primi svoju nagradu, rekao je u Berlinu portparol vlade.
On je dodao da se njemačka vlada već ranije angažovala za njegovo oslobađanje i da će nastaviti to da čini.
Švedska je podsjetila da je 2009. godine kao predsjedavajuća EU pozvala Kinu da odmah bezuslovno pusti na slobodu Liju Sjaoboa i ocijenila da je zatvorska kazna od 11 godina "neočekivano teška".
Tibetanski duhovni vođa dalaj lama, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1989. godine, zatražio je da se Liju odmah pusti na slobodu kao i drugi ljudi zatvoreni zbog izražavanja mišljenja.
(MONDO/Agencije)