U Mađarskoj uhapšen direktor fabrike za preradu i trgovinu aluminijumom MAL u Ajki, iz čijih se rezervoara izlio otrovni mulj.
Predsjednik mađarske vlade Viktor Orban izjavio je da je uhapšen generalni direktor fabrike za preradu i trgovinu aluminijumom MAL u Ajki, iz čijih se rezervoara izlio otrovni mulj, izazvavši nezapamćenu ekološku katastrofu u toj zemlji i istakao da fabriku treba privremeno staviti pod državnu upravu.
"Državna uprava nad MAL-om i blokada njene imovine trajala bi sve dok se ne riješe svi problemi izazvani izlivom otrovnog mulja iz rezervoara tog akcionarskog društva", istakao je Orban u parlamentu uoči sjednice i dodao da je direktor Lajoš Tolnai uhapšen, što je propraćeno burnim aplauzom.
Mađarski premijer je inicirao da parlament ustanovi funkciju povjerenika za odbranu od katastrofa, o čemu će vlada još ove nedjelje dostaviti prijedlog zakona. Njemu bi bilo povjereno potpuno upravljanje nad MAL-om, od donošenja dnevnih odluka, preko kontrole obavljenog posla do gazdovanja imovinom.
"Povjerenik bi imao zadatak i da predloži šta će u budućnosti biti s kompanijom, s tim da se prethodno obeštete mještani ugroženog područja. Štetu ne smiju da plate svi građani kao poreski obveznici, već oni koji su krivi za tragediju, pošto se ne radi o prirodnoj katastrofi", naglasio je Orban.
Predsjednik mađarske vlade je istakao da pred njom stoje četiri velika zadatka, koje bi trebalo obaviti efikasno i u što kraćem mogućem roku - kao prvo obeštećenje onih kojima je mulj odnio sve, a zatim obezbjeđivanje da ne dođe do njegovog ponovnog izlivanja.
Orban se, kao treće, založio za ponovno pokretanje proizvodnje u fabrici, imajući u vidu i interese više hiljada zaposlenih i kao četvrti zadatak naveo puno utvrđivanje odgovornosti za lavinu mulja, koja je prošlog ponedjeljka prelila oko 40 kvadratnih kilometara teritorije, uključujući i tri naselja.
Premijer smatra da je neko sigurno znao za nesigurnost brana u kojima se držao mulj, ali da navodno iz sebičnih interesa nije želio da o tome povede računa.
"Ranije su milijarderi, vlasnici firmi, uvijek uspjevali da se izvuku, a stradali su portiri, meteorolozi ili pomoćni radnici. Nama ovdje i sada ostaje da pokažemo da je Mađarska jedan drugi svijet i da je mađarska država sada sposobna da ispuni svoj zadatak, da potpuno zaštiti opšte interese", zaključio je Orban.
Nova brana, čija je izgradnja počela u subotu u mađarskom selu Kolontar - da bi bilo zaustavljeno drugo, eventualno izlivanje otrovnog otpada, biće završena večeras, saopštila je služba za borbu protiv katastrofa.
"Nova brana je već 70 odsto spremna, tokom noći nije bilo nikakvih specijalnih momenata i radovi su nastavljeni bez prekida", izjavio je za AFP Tibor Dobson, šef službe za borbu protiv katastrofa, precizirajući da bi radovi trebalo da budu okončani večeras.
Da bi bolje zaštitili selo u slučaju novog pucanja rezervoara, vlasti su odlučile da podignu novi pregradni zid dužine 1 500 metara, širine 30 metara i četiri metra visine.
Kako bi bilo zaustavljeno i drugo, puno veće pucanje brane koje je, kako je rekao ministar ekologije Zoltan Ileš, neminovno i koje će se dogoditi u sljedećih mjesec dana - u pomoć Mađarskoj pristižu i stručnjaci iz nekoliko zemalja EU (Francuske, Belgije, Austrije, Švedske i Njemačke).
Ukoliko se obistine prognoze, šteta će biti neizmjerna, s obzirom da je milion metara kubnih otrovnog mulja koji se raširio nakon prvog pucanja brane dovelo do smrti sedam lica, oko 150 povrijeđenih i prouzrokovana velika ekološka katastrofa.
Policija drži cijelo zagađeno područje pod opsadom, a oko 800 stanovnika sela biće tokom dana obaviješteno o mogućem povratku. Velika većina je evakuisana i smještena kod rodbine i prijatelja, dok je 24 stanovnika odbilo da napusti selo.
"Vlada ocjenjuje da kompanija `MAL` i njeno rukovodstvo snose finansijsku odgovornost za ovu katastrofu", izjavio je danas novinarima državni sekretar za zaštitu životne sredine Zoltan Ileš.
On je dodao da kazna za nadoknadu štete koja se odnosi samo na zagađenje vode iznosi oko 10,2 milijarde forinti, a za životnu sredinu između osam i 12 milijardi - što je oko 73 miliona evra.
Policijska istraga je u toku. Vlasti su zaplijenile dokumenta koja se tiču rezervoara koji su u vlasništvu kompanije, precizirao je državni sekretar.
Kompanija "MAL" danas je ponovo demantovala da je prepunila rezervoare. "Uprava kompanije kategorično demantuje tvrdnje prema kojima je rezervoar 10 bio prepunjen. Kompanija striktno poštuje bezjbednosne direktive", navodi se u saopštenju.
(agencije/MONDO)