• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lajčak pomoćnik Eštonove za zapadni Balkan?

Slovački ministar spoljnih poslova je ozbiljan kandidat za pomoćnika visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost

 Lajčak pomoćnik Eštonove za zapadni Balkan? Izvor: MONDO

Miroslav Lajčak je ozbiljan kandidat za mjesto jednog od šest pomoćnika visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton u okviru Spoljnopolitičke službe EU koja je danas zvanično osnovana, javlja dopisnik Srne.

Ukoliko bude izabran, Lajčak će, između ostalog, biti nadležan za zapadni Balkan.

Novoosnovana Spoljnopolitička služba EU, na čijem čelu je Eštonova, koja je i potpredsjednik Evropske komisije, imaće 3 700 diplomata i funkcionera i nezavisan visoki budžet.

Eštonova je na konferenciji za novinare istakla da je cilj osnivanja ove službe da se razvije zajednička evropska spoljna politika i da 27 članica EU "govori jednoglasno" o važnim pitanjima - od Bliskog istoka do odnosa sa Rusijom.

"Ako EU želi da ima više uticaja u velikim pitanjima bezbjednosti, spoljne politike, stabilnosti, klimatskih promjena, moramo nastupati zajedno", dodala je Eštonova.

Generalni sekretar Spoljnopolitičke službe biće Francuz, ambasador Pjer Vilmon. Pomoćnici Eštonove su za sada Nijemica Helga Šmit i Poljak Maciej Popovski, a za svaki dio svijeta biće zadužen jedan od šest pomoćnika.

U izboru pomoćnika i ostalih kadrova, Eštonova će poštovati i "geografiju", odnosno porijeklo kandidata iz istočne, zapadne, sjeverne ili južne Evrope, kao i što je moguće ravnopravniji odnos polova.

Spoljnopolitička služba počela je zvanično, ali ne i efektivno s radom, jer Evropski parlament nije odobrio budžet za narednu godinu, tako da se stalo sa potpisivanjem ugovora sa novim diplomatama.

Osnivanje ove službe protiče u atmosferi pritajenog nezadovoljstva rezultatima Eštonove tokom protekle godine otkako je imenovana na funkciju koju je predvidio Lisabonski ugovor, koji predstavlja pravnu bazu EU.

Francuzi i Nijemci kritikuju Eštonovu u štampi i na diplomatskim sastancima da je u godinu dana, od kada je stupila na dužnost, pokazala slabe rezultate i previše slijedila filozofiju Forin ofisa.

U Briselu Eštonova je kritikovana, jer nije ekspert za međunarodnu politiku i što nije dobila visoke ocjene za reagovanje u nizu situacija - od potresa na Haitiju do Bliskog istoka.

Najviše interesovanja, kažu nezvanično diplomate, Eštonova pokazuje za zapadni Balkan, ali je i tu jedini uspjeh koji odskače - dogovor sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem da se Rezolucija Skupštine Srbije koju je Beograd predstavio u UN uskladi s evropskom politikom.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE