• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpska kašlje od smoga

Zagađenje vazduha u RS premašilo maksimalne granične vrijednosti, koje nisu zabilježene u proteklih pet godina

 Srpska kašlje od smoga Izvor: MONDO

Iako je u vrijeme zimskih mjeseci uobičajeno povećanje koncentracija štetnih materija u vazduhu, proteklih dana u Republici Srpskoj (RS) smog i magla, kao i ugljen-monoksid, premašili su maksimalne granične vrijednosti, koje nisu zabilježene u proteklih pet godina, piše "Fokus".

Vršilac dužnosti direktora Instituta za ekologiju Banjaluka Predrag Ilić rekao je da RS treba da slijedi primjere zemalja regiona kako bi smanjila koncentraciju štetnih materija u vazduhu, koje sve više ugrađuju ventilacione hodnike u gradskom području, grade kružne tokove i ekološke semafore.

Ljekari savjetuju da osjetljive grupe, kao što su djeca, starije osobe, te pojedine kategorije hroničnih bolesnika, provode manje vremena na otvorenom prilikom povećanja štetnih materija u vazduhu.

Specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Doboj Daliborka Pejić kaže da povećane koncentracije sumpor-dioksida, čađi, azotnih oksida i drugih zagađivača u vazduhu stvara ogromne probleme građanima koji imaju problema s bolestima disajnih puteva.

Načelnik Odjeljenja za ekologiju u Hidrometeorološkom zavodu RS Ranka Radić potvrdila je da je u četvrtak u Banjaluci zabilježena koncentracija ugljen-monoksida u vazduhu od preko 11 miligrama po metru kubnom, dok je dozvoljena oko 10 miligrama po metru kubnom.

Stručni saradnik za zaštitu životne sredine u Zavodu za ekologiju Tehničkog instituta u Bijeljini Radenko Babić kaže da je proteklih danas izmjerena nešto veća koncentracija sumpor-dioksida od uobičajene - 100 do 110 mikrograma po metru kubnom, dok je uobičajena granična vrijednost 90 mikrograma po metru kubnom.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE