• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH postaje zemlja staraca?

BiH za 19 godina napustilo 150.000 mladih. Ukoliko se takav trend nastavi, BiH bi mogla postati zemlja staraca.

 BiH postaje zemlja staraca? Izvor: MONDO

Od 1995. godine do danas Bosnu i Hercegovinu je napustilo više od 150.000 mladih, a više od 60 odsto mladih isto bi učinilo kada bi im se pružila prilika, pokazalo je istraživanje Instituta za razvoj mladih KULT.

Najveći razlog odlaska mladih iz zemlje jeste loša ekonomska situacija. Najjasniji pokazatelj ove poražavajuće činjenice, kaže iz KULT-a, jesu mladi opštine Novo Sarajevo, gdje je čak 72 odsto njih kazalo da želi otići iz BiH, prenosi "Dnevni avaz".

"Kada smo ih pitali pod kojim uslovima bi ostali u BiH, kazali su da bi voljeli da imaju veće posticaje za biznise kako bi pokrenuli vlastite poslove. Jedino u tom slučaju mladi bi ostali u svojoj zemlji. Ako nemate posao ovdje, vi nemate perspektivu, želju za ostankom. Nedostatak posla u velikoj mjeri mladih uslovljen je lošim obrazovnim sistemom", kaže portparol Instituta Muamer Logo.

On pojašnjava da bi bijela kuga mogla biti najgora posljedica odlaska mladih van granica BiH.

"Ukoliko se ovakav trend nastavi, BiH bi mogla postati zemlja staraca", navodi Logo.

Alma Mašić iz "Inicijative mladih za ljudska prava u BiH“ mišljenja je da mladi odlaze jer ne vide perspektivu u planiranju svoje budućnosti u BiH.

"Većina je davno shvatila da su rodbinske, političke ili bilo koje druge veze presudne za uspon ili pravljenje bilo kakve karijere. Potrebno je posticati mlade da biraju fakultete i zanimanja s kojima će lakše doći do posla. Takođe, privatna preduzeća bi trebala više raditi po principu američkog "headhountinga“, što znači da mlade uzimaju s fakulteta i da ih usavršavaju za one poslove koje žele. Kad bi to postala jača praksa, mnogo manje mladih bi odlazilo iz BiH", pojasnila je Mašić.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE