• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sarajevo: Škola proizvodi električnu energiju

O.Š. Meša Selimović od danas će se električnom energijom snabdijevati putem fotonaponske elektrane koja je napravljena na krovu škole.

Riječ je o elektrani koja proizvodi 26 kilovata, što je dovoljno za opskrbu manjeg sela električnom energijom.

Projekt je izradila i finansirala firma Eko-San d.o.o. čiji je direktor Samir Hamzić pohađao upravo ovu osnovnu školu, kao i njegova djeca, a ovo je prvi takav projekt u BiH.

"Radio sam na elektranama ovakve vrste u Njemačkoj i Švedskoj i pomislio sam zašto ne bih tako nešto napravio u svom gradu. Cijeli projekt zbog čekanja dokumentacije koštao je 100.000 KM i sve je išlo perfektno s papirima u svim institucijama, izuzev Ministarstva obrazovanja KS, gdje je bilo teško pristupiti. Ukupno je instalirano 26 kilovata, od kojih će 23 ići na mrežu, a viškovi idu školi, što je dovoljno za njeno funkcionisanje", rekao je Hamzić te dodao kako očekuje dobit od 20.000 KM godišnje.

Izgradnja fotoneonske elektrane trajala je dvije godine.

"Vijeće roditelja, Školski odbor i ja organizirali smo saradnju s firmom Eko-San na projektu koji se zove Eko-San elektrana. Pogoni su otvoreni danas i očekujemo da će račun energije biti smanjen kako bi uštedili novac od kojeg će najviše koristi imati naša djeca", kazao je Alem Kukić, direktor OŠ Meša Selimović, prenio je Klix.ba.

Zahvaljujući fotonaponskoj elektrani ova osnovna škola će imati toplu vodu i električnu energiju, što će im itekako olakšati rad. Elektrana je puštena u pogon na da Dan škole OŠ Meša Selimović, 25. aprila. 

(MONDO, Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE