• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Arheolozi tvrde da potiče iz paleolita: Pećina kod Sokoca krije bogatu riznicu kamenih artefakata (FOTO)

Autor Dušan Volaš

Predstavnici grupe od 13 arheologa u proteklih mjesec istraživali su lokalitet Podlipe kod Sokoca za koji se smatra da potiče iz vremena paleolita.

 Pećina Podlipe kod Sokoca Izvor: SRNA/Dobrila Abazović

Arheolozi su istraživali navedeni lokalitet u okviru njemačkog projekta "prvi korak", a danas su razgovarali sa načelnikom opštine Sokolac Milovanom Bjelicom o rezultatima rada i uslovima čuvanja pronađenih artefakata.

Muzejski savjetnik i arheolog u Regionalnom muzeju u Doboju Aleksandar Jašarević je rekao da je ovim projektom obuhvaćen i nastavak istraživanja pećina Podlipe na Kadića Brdu kod Sokoca, gdje istraživanje traje već drugu godinu i biće nastavljeno još dvije godine.

Možda će vas zanimati

"Lokalitet je značajan jer je paleolit globalna tema koja nije vazana za regionalno ili usko lokalno, već se bavi pitanjem porijekla modernog čovjeka, distribucije artefakata i tehnologija u Evropi", naveo je Jašarević.

On je dodao da se i lokalitet Podlipe uklopio u šemu "paleolita centralnog Balkana" i Jugoistočne Evrope, iako je mlađi, te naveo da će iduće godine biti nastavljen obilazak i drugih pećina i lokaliteta na području opštine Sokolac, gdje, kako kaže, ima šta da se radi i u narednih par stotina godina.

Izvor: SRNA/Dobrila Abazović

Naučni saradnik Sofija Dragosavac sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, navela je da su prilikom istraživanja pećine Podlipe nađeni tragovi života čovjeka koji je živio u periodu kasnog gornjeg paleolita, koji je poznat i po drugim lokalitetima, među kojima je i Badanj u BiH.

"Pećina Podlipe se izdvaja po gravuri na stijeni i po tome što prema do sada ispitanim slojevima za sada znamo da je starost lokaliteta između 12.000 i 15.000 godina", istakla je Dragosavac.

Ona kaže da je riječ o veoma bogatom paleološkom nalazištu na kome je do sada pronađeno hiljade artefakata od okresanog kamena i gdje istraživači mogu da prate taj proces proizvodnje alatki od oblutaka do finalnih proizvoda.

Geoarheolog Aristeidis Varis sa Univerziteta u Tibingenu je naglasio da je cilj ovog istraživanja da se okupe regionalni, lokalni i evropski stručnjaci kako bi se dobila studija Podlipe, koja bi bila baza iz koje se mogu širiti i vršiti dalja istraživanja na Balkanu.

Izvor: SRNA/Dobrila Abazović

On je istakao da je grupa stručnjaka na ovom lokalitetu uzela puno uzoraka koji će biti analizirani da bi se dobio uvid u rekonstrukciju života koji je bio u Podlipama u posljednjem završetku ledenog doba, da se pokuša razumjeti klima tog perioda, ljudi koji su naselili taj prostor, kakve su alatke koristili i da se na osnovu svega rekonstruiše prošlost ovoga kraja koja je bila znatno drugačija nego danas.

Načelnik Bjelica je naglasio da se arheološka istraživanja kulturno-istorijskog nasljeđa na području ove opštine traju već 11 godina na čelu sa arheologom Aleksandrom Jašarevićem iz Regionalnog muzeja u Doboju, te da su prva počela 2013. na lokalitetu Crkvine na Glasinačkom polju, gdje su pronađeni temelji crkve.

Bjelica je naglasio da je iz više arheoloških istraživanja na području opštine Sokolac i ranijeg i novijeg perioda pronađeno mnogo artefakata koji su na čuvanju, ali da lokalna uprava treba da stvori uslove da sve ovo kulturno istorijsko nasljeđe bude pohranjeno na Sokocu.

(Mondo/Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE