Ambasador SAD Čarls Ingliš poručio je da Dejtonski mirovni sporazum, njegov status i uloga apsolutno ne mogu biti predmet nikakvih referenduma.
"Bilo koja akcija koja prijeti stabilnosti BiH može uticati na buduće odnose sa SAD", rekao je Ingliš za zagrebački "Večernji list", izdanje za BiH.
Američki ambasador ponovio je da SAD i EU čvrsto podržavaju BiH na putu provođenja reformi potrebnih za članstvo u Natou i EU.
"Ne možemo kreirati promjene ili ih nametnuti. Samo ih možemo podsticati", naglasio je Ingliš. Ističući da su lideri BiH ti koji određuju brzinu približavanja Natou i EU, Ingliš je podsjetio da su obje organizacije jasno dale do znanja koje vrste napretka BiH treba da postigne prije nego što postane njihova članica.
"Kako bi BiH postala vjerodostojan kandidat za člansto i u EU i u Nato, ona mora provesti čitav niz političkih reformi. Za članstvo u Natou možda će trebati ustavne promjene koje će obezbijediti da država postane funkcionalna", rekao je američki ambasador.
Ingliš vjeruje da je do oktobarskih izbora, ako bude političke volje, dovoljno vremena za postizanje ustavne reforme u BiH.
"Nažalost, posljednjih mjeseci nisam vidio takvu političku volju, ali i dalje se nadam", kaže Ingliš.
Govoreći o zatvaranju OHR-a, on je ponovio stav svoje zemlje da zatvaranje OHR-a nije uslovljeno vremenski, nego ispunjavanjem ciljeva. (Srna)