Ne bude li donesen zakon o popisu stanovništva BiH, RS ima pravo i obavezu da sačini kvalitetnu bazu podataka o stanovništvu na svojoj teritoriji.
Popis stanovništva u BiH sve više postaje političko pitanje umjesto stručno, a vrijeme za početak predpripremnih radnji za organizaciju kvalitetnog popisa u BiH odavno je isteklo, izjavio je predsjednik banjalučkog Centra za demografska istraživanja Draško Marinković.
"Zato treba objektivno razmotriti i mogućnost provođenja popisa stanovništva na teritoriji Republike Srpske (RS)", rekao je Marinković "Glasu Srpske".
Prema njegovim riječima, ne bude li donesen zakon o popisu stanovništva BiH, RS ima pravo i obavezu da sačini kvalitetnu bazu podataka o stanovništvu na svojoj teritoriji.
"Takvu mogućnost može ostvariti jedino provođenjem popisa koji bi trebalo da posluži, između ostalog, i za formiranje centralnog registra stanovništva RS", rekao je Marinković.
On je pojasnio da je prednost registra u odnosu na popise stanovništva što osim podataka o stanovništvu, ima i podregistre koji se tiču stanova, domaćinstava, poljoprivrednih gazdinstava, poreskih prijava, porodičnih ljekara i svih drugih podregistarskih stavki koje bi koristile u svom radu gotovo sve institucije RS.
"Način uvođenja registara je takođe sadržan u preporuci UN, a neke zemlje u našem okruženju, kao što su Slovenija i Crna Gora, ali i mnoge druge kao što su Holandija, Danska, nordijske zemlje, Švajcarska odavno koriste registre u svakodnevnoj praksi", dodao je Marinković.
On je naglasio da u vezi sa ulogom registara sve ozbiljniji problem postaje zaštita privatnosti, te da se mora obezbijediti da registri služe samo onoj svrsi koju građani odobravaju.
(MONDO)