Pred vijećem Suda za ekstradicije u Londonu će početi glavna rasprava povodom zahtjeva Srbije za izručenje bivšeg člana ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića.
Ganić je osumnjičen za ratni zločin nad pripadnicima JNA koji su se povlačili iz Sarajeva u maju 1992. godine
Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je Tanjugu da očekuje da će londonski sud pozitivno riješiti zahtjev Srbije "u kratkom roku, ako ne i odmah po završetku rasprave", ističući da su engleskom sudu dostavljeni svi spisi i dokumentacija koja je bila zatražena.
Na ročištu koje je predviđeno da traje naredne dvije sedmice, od 5. do 14. jula, raspravljaće se o zahtjevu za Ganićevo izručenje kako bi se u Srbiji okončao postupak protiv njega koji je u fazi istrage.
Ganić je 1. marta uhapšen na londonskom aerodromu Hitrou po potjernici srpskog Interpola, a deset dana kasnije je pušten iz ekstradicionog pritvora uz kauciju od 300.000 evra i zabranu napuštanja Velike Britanije do odluke suda o njegovoj ekstradikciji.
Vijeće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu pokrenulo je u decembru 2008. godine istragu protiv Ganića zbog sumnje da je neposredno, zajedno sa drugim licima, suprotno konkretnim sporazumima o mirnom povlačenju jedinica JNA iz BiH, izdavao naređenja za napade na objekte JNA u Sarajevu - vojnu bolnicu, Dom JNA, kolonu sanitetskih vozila i vojnu kolonu u Dobrovoljačkoj ulici u maju 1992. godine.
Rješenjem o sprovođenju istrage Ganiću se na teret stavljaju tri krivična djela - ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika, protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja i upotreba nedozvoljenih sredstava borbe.
Vukčević je rekao da je Srbija ponudila londonskom sudu "isključivo pravnu argumentaciju, na osnovu koje smatramo da postoji određena količina sumnje da je Ganić izvršilac krivičnog djela ratnog zločina u Dobrovoljačkoj ulici, kako smo naveli u zahtjevu za ekstradiciju".
On je napomenuo da je bosanska strana ovom slučaju dala izuzetno veliki medijski publicitet i da je u nedostatku pravnih argumenata otišla na teren politike.
Poslije odluke londonskog suda o srpskom zahtjevu za izručenje bivšeg člana ratnog predsjedništva BiH predmet će biti proslijeđen ministru unutrašnjih poslova Velike Britanije, koji donosi odluku o ekstradiciji, a potvrđuje je Parlament.
(Tanjug)