SNSD i HDZ BiH će, nakon konstituisanja parlamenta BiH, prvi put u političkoj istoriji BiH, biti zajednički predlagač izmjena Izbornog zakona BiH.
Ovo je odlučeno kako bi bio izbjegnut određeni etnički inženjering - rekao je danas lider SNSD-a Milorad Dodik nakon razgovora sa liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem.
"Dogovorili smo se da, nakon konstituisanja parlamenta BiH, naše dvije partije prvi put u političkoj istoriji BiH, budu zajednički predlagač izmjena Izbornog zakona BiH kako bi taj inženjering bio onemogućen i da bismo dobili autentične predstavnike političkog i nacionalnog života, kao predstavnike u BiH, što bi vodilo ka dugoročnoj stabilizaciji u BiH", najavio je Dodik, dodajući da bi u BiH izbori bili locirani u tri izborne jedinice.
Dodik je na konferenciji za novinare u Banjaluci naveo da je uočeno da je određeni etnički inženjering koji je proveden u dva navrata nad hrvatskim narodom biranjem Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, pokušan da bude proveden i u RS nad srpskim narodom, podrškom Mladenu Ivaniću što su učinile jedan broj stranaka i sve strukture bošnjačke političke i vjerske scene.
Dodik je ocijenio da je za dugoročnu stabilnost BiH i njen evropski put od ključnog značaja da na mjestu predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH bude Hrvat i da će SNSD podržati da to bude neko ih HDZ-a, vjerovatno Dragan Čović.
"Od ključne važnosti je da se održi princip koji je do sada važio u BiH da se za mandatni period rotiraju predstavnici naroda na mjestu predsjedavajućeg Savjeta ministara. Zato je sasvim logično i potrebno da poslije Adnana Terzića i Nikole Špirića to bude Hrvat, a SNSD podržava da to bude neko iz HDZ-a, vjerujemo Čović. Na taj način šaljemo poruku svima kojima je do stabilizacije političkih prilika i institucija u BiH, da se ovakav pristup prihvati i da možemo da razgovaramo na tu temu", rekao je Dodik.
On je istakao da ne može uticati na to ko će biti predstavnik Bošnjaka na tom mjestu, ali da je lider SDP-a Zlatko Lagumdžija personalno neprihvatljiv za funkciju predsjedavajućeg Savjeta ministara, zbog njegove lične pozicije i ega koji pokazuje.
"Lagumdžija, kao predstavnik Bošnjačkog instituta, veoma je deklarisan Bošnjak i njegova politička deklaracija kao nekog multietničkog lidera potpuno je sumnjiva, spekulativa i usmjerena na to da afirmiše bošnjačke nacionalne interese, a ne interese svih", rekao je Dodik, navodeći kao primjer Lagumdžijino ponašanje prema hrvatskom narodu.
On je istakao da SNSD podržava da se okupe hrvatske političke partije i zajednički nastupe u organima BiH, dodajući da je obaviješten da se na tome nešto radi.
"Mi u RS spremni smo da, zarad tog okupljanja i političke homogenizacije, razgovaramo sa predstavnicima političkih partija iz RS o zajedničkom nastupu", rekao je Dodik i dodao da se kod Bošnjaka to već dešava između SDP-a i SDA, koji pokušavaju da to predstave kao priču o građanskom modelu.
Prema njegovim riječima, zdrava politička atmosfera podrazumijeva da autentični predstavnici konstitutivnih naroda budu zastupljeni, a ne da se prave karikature koje mogu da dovedu do destabilizacije.
On je saradnju SNSD-a i HDZ-a BiH ocijenio kao veoma dobru i uspješnu, navodeći da su obje stranke postigle najbolji rezultat i da imaju najveću podršku naroda koji predstavljaju, što je dovoljna baza za konstituisanje i formiranje vlasti i na nivou entiteta i BiH.
"Saradnja SNSD-a i HDZ-a BiH danas je bitno ojačana i zajedno ćemo se kretati kroz implementaciju izbornih rezultata na svim nivoima vlasti, od kantona do entiteta i zajedničkih organa. Razgovarali smo o tome da se u federalnoj vladi za SNSD obezbijedi jedno mjesto, a u Vladi RS jedno za predstavnika HDZ-a i pokušaćemo to da provedemo", najavio je Dodik.
On je napomenuo da SNSD ima učešće u vlasti u Livanjskom kantonu gdje će zajedno sa HDZ-om, "kao blok" pristupiti formiranju vlasti.
Dodik je rekao da će vlast u Srpskoj biti uskoro konstituisana, ali da treba sačekati formiranje vlasti u FBiH da bi se dobili legitimni organi koji će birati Savjet ministara.
"Objektivno, uz svu volju, to nije moguće učiniti prije februara. I da postoji potpuna saglasnost to ne bi moglo biti ranije", ocijenio je Dodik.
On je rekao da međunarodni predstavnici, pa i visoki predstavnik Valentin Incko, ne bi izrazili nezadovoljstvo zbog najave ad će vlast biti konstituisana u februaru, da su bar malo bili upućeni u tehnologiju samog izbora i konstituisanja organa vlasti.
"Od Incka se očekuje da bude upućen, a ne neupućen", ocijenio je Dodik.
(Srna)