Poslije hapšenja budvanskih čelnika u vladajućoj DPS su nastale podjele koje bi, prema ocjenama medija i dijela opozicije, mogle da ugroze formiranje Vlade.
Podgoričke TV Vijesti javile su da su u DPS-u nastale podele zbog hapšenja deset gradskih funkcionera opštine Budva među kojima je gradonačelnik Rajko Kuljača i Dragan Marović, brat odlazećeg vicepremijera Svetozara Marovića.
Dio opozicije, takođe, smatra da bi, poslije policijske akcije hapšenja čelnika budvanske opštine zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj u “slučaju Zavala”, to moglo da ugrozi izbor nove vlade.
Crnogorsko tužilaštvo tereti budvanske funkcionere da su svojim radnjama oštetili državu, opštinu Budva i pribavili sebi i drugima imovinsku korist u ukupnom iznosu od 11,1 miliona evra.
U Novoj srpskoj demokratiji Andrije Mandića smatraju da će Svetozar Marović, koji je jedan od potpredsjednika DPS-a, preko sebi bliskih poslanika, odrediti sudbinu nove vlade.
"Poslije hapšenja istaknutih članova DPS-a, koji su članovi porodice i prijatelji Marovića, prvo treba da vidimo da li će vlada moći da obezbijedi dovoljan broj glasova u Skupštini da bude izabrana, ili će jedan broj poslanika te partije, bliskih Maroviću, spriječiti takav scenario", kazao je portparol te stranke Jovan Vučurović.
Vučurović je rekao da treba sačekati i vidjeti da li će Svetozar Marović tražiti da se zaustavi ili da se akcija tužilaštva proširi na još neke funkcionere DPS-a i njihove najbliže rođake, ali i na neke druge gradove.
"Tek nakon saopštavanja takvog stava, moći ćemo da komentarišemo personalni sastav vlade. Očigledno je sada na potezu Marović koji, preko sebi bliskih poslanika, određuje sudbinu nove vlade", ocijenio je Vučurović.
Blizu hiljadu građana Budve okupilo se juče popodne ispred zgrade Skupštine opštine protestujući zbog hapšenja čelnika lokalne samouprave i zahtijevajući njihovo puštanje kako bi se branili sa slobode.
O mandataru Igoru Lukšiću i prijedlogu njegovog kabineta, Skupština Crne Gore će, kako je najavljeno, raspravljati u utorak, 29. decembra.
Predsjednik Opštinskog odbora DPS-a Boro Lazović je rekao da se njihovi funkcioneri nalaze tamo gdje niko od njih ili njihovih bližnjih nikada nije vjerovao da će se naći i da su Kuljača, Marović i još osam njihovih saradnika privedeni na neprimjeren i najneljudskiji način.
Crnogorski premijer u ostavci Milo Đukanović izjavio je da hapšenje budvanskih čelnika nije senzacionalizam koji se namjerno desio istovremeno negirajući da je njegov motiv da se povuče bio da bi nekom drugom prepustio obračun s kriminalom i primenu vladavine prava.
Đukanović je rekao da je hapšenje čelnika budvanske opštine sprovela policija u okviru redovnih aktivnosti tužilaštva, obznanjenih nakon što su se za to stekli uslovi.
"Ne mislim da se budvanski slučaj desio senzacionalno danas, nego da su se nakon svih tih radnji, koje su sprovedene, stvorili uslovi za postupanje tužilaštva. Ne mislim da postoji neki veći broj navodno krupnih slučajeva koje se obrađuju i drže u nekim fiokama, pa će u nekom tajmingu biti lansirani", kazao je Đukanović.
Uhapšenima je određen policijski pritvor u trajanju od 48 sati. Njihov advokat Branislav Durutović je, međutim, izrazio bojazan da bi uhapšenima mogao biti određen pritvor zbog, kako je rekao, političkog momenta.
"Nema nikakvog razloga ići sa pritvorom s obzirom na to i da je prošlo dvije i po godine od tog događa. To je trebalo ići u neku redovnu proceduru, ali bojim se da će se zbog ‘političkog momenta’ tužilaštvo opredijeliti za neku rigidniju varijantu i određivanje pritvor”, rekao je Durutović.
Bivši crnogorski ministar pravde i poznati advokat Dragan Šoć je rekao da je za njega hapšenje budvanskih funkcionera bilo veliko iznenađenje. Cijeli postupak će uzdrmati javnost i zato je rano za prognoze o njegovim efektima, kazao je Šoć.
(Tanjug)