Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da srpsko pravosuđe ima kapaciteta za istragu i rad na predmetu trgovine organima Srba.
"Istragu (o trgovini organima) dalje mogu da sprovode ili srpsko pravosuđe, ili Euleks ili albansko, ili svo troje zajedno. Srpsko pravosuđe je spremno, sposobno i ima kapaciteta da sudi bilo kome", rekao je Vukčević u intervjuu agenciji Beta.
On je podsjetio da je tužilaštvo, gotovo tri godine, vodilo glavnu riječ u toj istrazi, dalo kompletan materijal Diku Martiju, izvršilo provjere i krenulo u pretkrivični postupak, istražujući sudbine 400 do 500 ljudi koji su nestali i za koje postoji sumnja da su im bili vađeni organi.
"Imamo tri predmeta koja vodimo ovde i ukoliko se ispune procesne pretpodstavke mi imamo kapacitete da bilo kome sudimo u Srbiji. Imamo i određena ograničenja, osnosno nemogućnost da dođemo do mjesta izvršenja i do osumnjičenih za ove užasne zločine", naglasio je Vukčević.
Po njegovoj ocjeni, nakon izvještaja Martija, jasno je da se preko takvih monstruoznosti ne može preći, da zločin ne može proći nekažnjeno i da se sve mora istražiti do kraja.
Srpski tužilac je rekao da će usvajanje izvještaja Martija na Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, omogućiti nastavak istrage u Srbiji, Albaniji i na Kosovu i Metohiji, mobilizaciju svih pravosuđa u regionu u pravcu otkrivanja odgovornih i internacionalizaciju tog "fenomena".
"Bilo bi dobro da se ta rezolucija usvoji jer bi to bilo priznanje cjelokupnom našem radu i radu Dika Martija na ovom predmetu", istakaoje Vukčević napominjuću da će to dati dodatnu težinu slučaju trovine organima u cilju istine i pravde za žrtve.
Na pitanje da li bi slučaj trgovine organima mogao da preuzme Međunarodni krivični sud u Hagu, Vukčević je ocijenio da bi internacionalizacija tog slučaja bila dobra ideja ali da, s obzirom na izjave ključnih međunarodnih faktora, ne zna da li je to moguće sprovesti.
"Tu postoji 'temporalna jurisdikcija' jer, po statutu, taj sud ima mogućnost procesuiranja krivičnih djela od 2002. godine na dalje, pa bi time postojao procesni problema", precizirao je Vukčević.
On je naveo i da Međunarodni krivični sud ima svoja pravila., a osnovno je da zemlja iz koje je osumnjičeni da saglasnost da se on procesuira pred tim sudom.
"Kako će Kosovo biti tretirano u ovom kontekstu i da li će nas pitati ili Prištinu za Tačija, to je pitanje koje se postavlja", istakao je Vukčević.
Osvrćući se na izjave pojedinih predstavnika opozicionih političkih stranaka koji su tražili njegovu ostavku zbog predmeta "trgovine organima", Vukčević je rekao da je neprijatno iznenađen, ocjenjujući te izjave površnim.
"Mislim da je neodgovorno da daju takve izjave o temi o kojoj nisu najbolje informisani. Rekao bih da je to nesavsno vršenje posla", rekao je srpski tužilac.
Upitan da li te izjave doživljava kao neku vrstu pritiska, Vukčević smatra da je to "možda samo pokušaj da se izvrši pritisak".
(MONDO)