Skoro šezdeset odsto starijih od 40 godina u Sloveniji smatra da im se očekivanja od samostalnosti države nisu ispunila.
Prije dvadeset godina, 23. decembra 1990. godine, 95 odsto glasača, odnosno 88,5 posto svih birača, na referendumu u Sloveniji izjasnilo se za samostalnu "deželu".
Na godišnjicu tog istorijskog događaja ljubljanski dnevnik "Delo" sproveo je anketu, čiji su rezultati iznenađujući za većinu stanovništva.
Prema rezultatima, za gotovo šezdeset odsto starijih od 40 godina očekivanja od samostalnosti nisu ispunjena.
Čak polovina starijih od trideset godina, među kojima su i oni koji su u vrijeme osamostaljenja još bili djeca, smatra da je život u Sloveniji danas lošiji nego u SFRJ.
Najmanje su razočarani životom u samostalnoj Sloveniji zaposleni, oni s visokim obrazovanjem i ljudi u četrdesetim godinama, a najviše nezadovoljnih, čak 74 posto, je među pristalicama vladajućih Socijalnih demokrata premijera Boruta Pahora.
Na pitanja anketara, postavljena starijima od trideset godina, na kojim je područjima Slovenija nazadovala ili napredovala, 55 odsto slaže se da je danas bolje stanje samo u oblasti ličnih sloboda, a čak 80 odsto misli da je najgore stanje na području radničkih prava, ali je kritično i u: zdravstvu, privredi, društvenim vrijednostima i politici.
(MONDO)