Potraga za Mladićem i Hadžićem trebalo bi da bude okončana ove godine, kaže srpski tužilac za ratne zločine.
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je da bi potraga za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem u 2010. trebalo da bude okončana, a begunci privedeni pravdi.
"Najvažnije je da Ratko Mladić i Goran Hadžić budu u Hagu što pre i na tome se radi 24 sata dnevno", rekao je Vukčević u intervjuu nacionalnoj agenciji.
"Ja u tome učestvujem kao jedan od koordinatora Akcionog tima i spreman sam da položim račune. Nije mi u prirodi da posao ostavljam nezavršen", izričit je tužilac.
Prema njegovim riječima, Akcioni tim sve probleme na hapšenju i pronalaženju haških bjegunaca nastoji da eliminiše, a Mladić i Hadžić će se u Tribunalu naći onoga trenutka kada problema više ne bude bilo.
"Onog trenutka kada budem imao tu informaciju slijedi akcija, kao što je bilo i u slučaju Stojana Župljanina i Vlastimira Đorđevića", rekao je Vukčević.
On je precizirao da je saznanja do koji se došlo u predmetu "trgovine organima" otetih na Kosovu i Metohiji podijelio sa specijalnim izvjestiocem Savjeta Evrope Dikom Martijem i da istraga u tom predmetu napreduje.
Vukčević je dodao da očekuje da će se klupko tog zločina ubrzo raspetljati, jer se "ušlo u osinje gnijezdo i ide se do kraja".
Tužilac je istakao da je, kada je riječ o suđenjima optuženima za ratne zločine, godinu koja je na izmaku obilježio početak suđenja bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću pred Haškim tribunalom.
"Poruka koja je u tom trenutku emitovana iz Srbije govorila je o našoj želji da se isprave greške iz prošlosti. Srbija je emitovala poruku pravde za žrtve i njihove porodice i to je naš doprinos međunarodnoj pravdi", ocijenio je Vukčević.
On je ukazao da je i u nacionalnim okvirima učinjen veliki napor kako bi se zadovoljila pravda za žrtve i njihove porodice - počelo je suđenje "Gnjilanskoj grupi", optuženoj za mučenje, zlostavljanje i ubistvo civila u Gnjilanu, na Kosovu i Metohiji 1999. godine.
Rad Tužilastva krunisan je pravosnažnim presudama Zdravku Pašiću i Aleksandru Mediću optuženim za ratne zločine protiv civila tokom ratnih dešavanja 90-ih godina u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Vukčević je naveo da je tokom 2009. godine otvoreno na desetine novih istraga, od kojih je najviše pažnje, ali i "izazova", bilo u slučaju "mediji" i "trgovina organima", koji će, prema njegovom očekivanju, dobiti epilog i obilježiti 2010. godinu.
"Na desetine predmeta je u radu, očekujem da će sve ići mnogo efikasnije, jer se uvodi tužilačka istraga. Ojačali smo kapacitete, podmladili tim i čeka nas još mnogo posla", rekao je tužilac za ratne zločine.
Ukazavši da je Tužilaštvo nedavno pokrenulo dva nova predmeta, istragu protiv šest lica za zločine u selima Skočić, Malešić, Petkovci i Drinjača, i zločin u Belom Manastiru u Hrvatskoj, Vukčević je rekao da je uvjeren da će, kada se istrage privedu kraju, biti podignute dvije nove optužnice.
On je naveo da srpsko Tužilaštvo za ratne zločine ima dobru saradnju sa tužilaštvima u regionu i u prilog tome dodao da je predmet "Beli manastir" jedan od 28 koji su razmenjeni sa Državnim odvjetništvom Hrvatske, na osnovu Sporazuma o saradnji u progonu učinilaca krivičnih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
Prema njegovim riječima, "slučaj Skočić" je nastavak slučaja "Zvornik" u kojem ima gotovo 800 žrtava i u kojem Tužilastvo u kontinuitetu dolazi do novih saznanja o novim događajima i novim počiniocima.
"Jedan od osumnjičenih za ovaj zločin poznat je našim kolegama iz Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala. Odavno tvrdimo da se ratni zločini i najteži oblici kriminala prepliću i to je potpis ljudi koji su nanijeli najveću moralnu štetu našoj zemlji, kroz pljačku, ubistva, nepoštovanje tuđe vjere i osnovnih ljudskih vrijednosti", ocijenio je Vukčević. (Tanjug)