"Velimir Ilić je od nas dobio dozvolu za nošenje oružja", rekao je ministar Ivica Dačić na Odboru za bezbejdnost Skupštine Srbije.
Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da nasilje na političkoj sceni mora biti iskorijenjeno, a da će MUP preduzeti sve mjere na zaštiti funkcionera, nosilaca javnih funkcija, kao i svih građana Srbije.
Dačić je na sednici Odbora Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost, na čijem je dnevnom redu informacija o nedavnom napadu na lidera Nove Srbije Velimira Ilića, osudio taj napad i naglasio da nasilje na političkoj sceni mora biti iskorijenjeno, istakavši da bezbjednost svih građana, uključujući i funkcionere, spada u resor policije.
Policija, naveo je on, štiti sve narodne poslanike, a pojedini nosioci javnih funkcija poslije bezbjednosnih procjena dobijaju i lično obezbjeđenje.
"Velimir Ilić je od nas dobio dozvolu za nošenje oružja", rekao je ministar.
Direktor policije Milorad Veljović pročitao je na sednici Odbora zapisnik koji je policija sačinila poslije napada na Ilića, 5. februara u centru Beograda, prilikom akcije prikupljanja potpisa za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Veljović je precizirao da je tada, zbog napada na Ilića, priveden Dejan Stojadinović (35) sa prijavljenim prebivalištem u Smederevskoj Palanci, koji je saslušan, ali da se branio ćutanjem.
Pošto je utvrđeno da za pokretanje postupka postoji pravni osnov - nasilno ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu - protiv Stojadinovića je podneta krivična prijava i određen mu je pritvor do mjesec dana, rekao je direktor policije.
Veljović je napomenuo da je protiv Stojadinovića 2002. godine u Smederevskoj Palanci podneta prijava zbog nanošenja teške tjelesne povrede, da je 2005. pokrenut postupak zbog narušavanje reda i mira, a da je, zbog izbjegavanja služenja vojnog roka 2007. godine, za njim raspisana poternica.
Stojadinović se do 2009. godine nalazio na Kritu, u Grčkoj, gde je radio kao konobar, naveo je Veljović. Početkom februara ove godine Stojadinović je nadležnim službama u Smederevskoj Palanci podnio zahtev za izdavanje pasoša, poslije čega mu je uručen poziv da se javi pliciji zbog raspisane potjernice.
Veljović je istakao da je utvrđeno da Stojadinović nije lečen na odeljenju psihijatrije, da nije registrovan kao posedovalac oružuja, a da u policiji u Smederevskoj Palanci nije poznato da poseduje ilegalno oružje.
Veljović je takođe rekao da policija nastavlja rad na identifikaciji lica koja su nanela povrede policajcu dok je, prilikom napada na Ilića, pokušavao da Stojadinovića zaštiti od simpatizera NS.
Policija prati i poruke koje se, u vezi sa tim slučajem, kače na stranice Internet društvene mreže facebook.
Odbor osudio napad
Skupštinski Odbor za odbranu i bezbjednost oštro je osudio napad na lidera Nove Srbije Velimira Ilića i zatražio kaznu za napadača u skladu sa zakonom.
U zaključku koji je jednoglasno usvojen navedeno je da napadi na poslanike narušavaju političku stabilnost.
Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević rekao je da postoji sumnja da su prošlonedeljni napad u centru Beograda i prošlogodišnji napadi na Ilića "možda povezni". On je zatražio od državnih organa da odgovore koji su motivi napada, da li postoji politička pozadina, da li policija može da garantuje bezbjednost, da li je napadač imao saučesnika i da li su skupu prisustvovali pripadnici MUP-a i BIA u civilu.
Markićević je rekao da Nova Srbija nema obezbjeđenje i da "još treba da se utvrdi" to da li je skup bio prijavljen ili nije, kako je kazao direktor policije Milorad Veljović. Direktor policije Veljović takođe je naveo da na skupu nije bilo pripadnika policije u civilu, kao i da nije konstatovano da je Stojadinović prilikom napada u ruci imao bilo kakav predmet.
On je, međutim, naveo da će tvrdnje poslanika NS da je imao mobilni ili bokser, policija ispitati.
Stojadinović je udario Ilića u lice tokom stranačkog skupa Nove Srbije u petak 6. februara kod Filozofskog fakulteta u strogom centru Beograda.
Odbor je razmatrao i izveštaj BIA o navodima bivšeg savetnika crnogorskog premijera Ratka Kneževića o poslovima Stanka Subotića i sastanka sa naprednjecima u Parizu, ali taj dio sjednice bio je zatvoren za javnost zato što je BIA na dostavljeni dokument stavila oznaku tajnosti.
Radikali su, međutim, negodovali zbog toga, a Todorović je rekao da se na takav način ponižava odbor i sprečava civilna kontrola.
Radikali su ponovo izneli optužbe na račun "novopečene vanparlamentarne" Srpske napredne stranke, povezujući čelnike te partije sa Stankom Subotićem i pitajući odakle im novac za finansiranje partije.
On je rekao da ono što se nalazi u izveštaju "ne samo da nije tajno, nego da je neverovatno da je bilo kome palo napamet da ono što je napisano tako klasifikuje".
Poslanica radikala Nataša Jovanović rekla je da je Odbor od BIA tražio informaciju o duvanskoj mafiji, kao i o povezanosti predsednika i zamenika predsednika Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića sa vođom duvanskog kartela Stankom Subotićem, zvanim Žabac, i njihovom susretu u hotelu Ric u Parizu.
"U informaciji nema ničeg povjerljivog nego se jasno pokazalo da BIA ili ne želi da radi svoj posao ili zamajava i ismijava poslanike", rekla je Jovanović i dodala da se postavlja pitanje kako će Odbor da obavlja civilnu kontrolu nad radom BIA.
Ona je rekla da je BIA navela u izveštaju da "informacije koje ima nisu dovoljno provjerene i takvog karaktera da mogu da se daju članovima Odbora, a tiču se pojedinih nerasvijetljenih ubistava".
Predstavnik BIA Miroslav Panić rekao je da Odbor za odbranu i bezbjednost nije organ, ili tijelo kome je BIA dužna "na operativnom nivou da dostavlja informacije svakog dana, ni svakog mjeseca".
(agencije/MONDO)