Danas se navršava 11 godina od kako je na vojnom aerodromu u blizini Kumanova potpisan Sporazum o vojno-tehničkoj saradnji Vojske Jugoslavije i predstavnika UN.
Poslije potpisivanja sporazuma obustavljeno je NATO bombardovanje SRJ, koje je počelo 24. marta.
Sporazum su potpisali general Vojske Jugoslavije Svetozar Marjanović, policijski general Obrad Stevanović i britanski general Majkl Džekson.
Poslije potpisivanja, Džekson je rekao da se sporazumom stvaraju uslovi za prekid bombardovanja, raspoređivanje međunarodnih mirovnih snaga na Kosovu i postupno povlačenje jugoslovenske vojske iz pokrajine.
Istog dana, Savjet NATO je na sjednici u Briselu odobrio sporazum koji su u Kumanovu potpisali predstavnici jugoslovenske vojske, policije i međunarodnih snaga.
Savjet je od komandanta NATO snaga za Evropu Veslija Klarka zatražio da "verifikuje početak povlačenja jugoslovenskih snaga sa Kosova", što je ubrzo i učinjeno.
Na Kosovo i Metohiju prvi je stigao ruski konvoj iz sastava mirovnih snaga UN, koji je u centar Prištine ušao 12. juna u 01.30 časova, a potom je nastavio prema Kosovu Polju i prištinskom aerodromu Slatina.
Istog jutra, nešto poslije pet časova, sa teritorije Makedonije na Kosmet su, u okviru mirovne misije UN, ušli prvi britanski vojnici.
Granicu su kod mjesta Blace, u šest transportnih helikoptera, prešli britanski padobranci i pripadnici jedinice Gurke, a neposredno zatim na teritoriju južne srpske pokrajine ušle su kolone britanskih i francuskih vojnih vozila.
Prvi kontingent od oko 800 nemačkih vojnika u sastavu Kfora ušao je oko podneva istog dana na Kosmet sa makedonske teritorije kod Blaca, zajedno sa britanskim trupama, dok su pripadnici italijanskih snaga ušli u noći između 14. i 15. juna u Peć, a njemački kontigent Kfora u Orahovac.
Pripadnici Vojske Jugoslavije napustili su Prištinu 16. juna, u konvoju od pedesetak teretnih i putničkih vozila, a njihov odlazak nadgledali su predstavnici mirovnih snaga UN, čija su oklopna vozila bila na čelu i začelju kolone.
Vojska Jugoslavije je, i pored toga što su najžešći vazdušni udari u dvoipomjesečnom ratu sa NATO bili izvedeni na Kosovu i Metohiji, uspjela da iz pokrajine izvuče najveći dio svog ljudstva i tehnike.
NATO bombardovanje Jugoslavije počelo je 24. marta 1999. godine.
(Tanjug)