Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović ocijenio je da će njegova predstojeća posjeta Srbiji rezultirati nizom konkretnih dogovora.
"Mislim da Srbija u predsjedniku Tadiću ima mudrog političara koji vidi da je budućnost regiona u saradnji, ne u nadmetanju u onom lošem smislu, nego u nadmetanju ko će više doprinijeti miru i saradnji i dobrim odnosima", izjavio je Josipović u intervjuu Tanjugu uoči dvodnevne zvanične posjete Srbiji.
Vidljiv pomak predsjednik Josipović očekuje na polju povratka izbjeglica, pronalaženja nestalih osoba, povrata kulturnih dobara, režima prelaska granice, borbe protiv organizovanog kriminala, odnosno saradnje policija i tužilaštava.
"Na nama je da radimo da svi susjedi budu u sjajnim odnosima ali to se ne može postići preko noći. Vrlo je važno da smo dobro počeli i mislim da predsjednik Tadić tome daje izniman doprinos, i zajedno ćemo raditi na tome", rekao je Josipović, i konstatovao da hrvatski i srpski narod imaju mnogo prostora za unapređenje odnosa i saradnje.
Predsjednik Hrvatske je, međutim, ne očekuje da će tokom predstojeće posjeta biti načinjen suštinski pomak u rješavanju graničnih sporova, kao ni pitanja tužbi za genocid koje su Hrvatska i Srbija podnijele jedna protiv druge Međunarodnom sudu pravde.
Josipović je podsjetio da je nakon neformalnog susreta sa predsjednikom Tadićem u Opatiji poručeno da tužbe nisu same sebi svrha i da će dobri odnosi i rješavanje otvorenih problema koji su predmet tužbe možda samu tužbu učiniti nepotrebnom.
"Meni se čini da stvari idu u tom pravcu, ali na vladi je da odluči da li će i kada povući tu tužbu, i mislim da i hrvatska vlada tako razmišlja. Prepustimo stvari vremenu, rješavajmo probleme, i kad riješimo probleme sigurno ćemo imati mnogo više prostora za razgovor o toj temi", kazao je Josipović.
Kada je riječ o povratku izbeglica, Josipović je konstatovao da Hrvatska u prošlosti nije činila sve što je mogla na tom polju, ali da je situacija danas bitno drugačija.
"Moja poruka svima onima koji su otišli iz Hrvatske je: vratite se, vrata su otvorena i učinićemo sve što možemo. Mislim da je u posljednje vrijeme saradnja Hrvatske i Srbije na tom planu na mnogo višem nivou", istakao je Josipović.
Prema njegovim riječima, osim što je neophodno da se svima koji žele povratak vrati imovina, treba kreirati radna mjesta i time ostvariti odrziv povratak. Tu je potreban zajednički napor, pa i od strane međunarodne zajednice.
Jedno od najvažnijih polja unapređenja bilateralne saradnje Srbije i Hrvatske, prema njegovim riječima, mora biti ekonomija, i dvije vlade moraju u najvećoj mogućoj mjeri otvoriti tržišta i omogućiti ravnopravne uslove za poslovanje svim potencijalnim investitorima.
"Hrvatska je, rekao bih, zemlja koja nedovoljno potiče investicije, i domaće i strane. To nije problem samo za Srbiju, nego i za mnoge druge zemlje. Javljaju mi se često investitori, pa čak i iz Hrvatske, sa porukom da imaju problem sa birokratskim procedurama. Birokratske prepreke investicijama, posebno stranim investicijama, treba otkloniti i to se odnosi i na firme iz Srbije. Hrvatska je Vlada u okviru gospodarskih reformi predvidjela mnoge pozitivne mjere i nadam se da će to skoro biti vidljivo", rekao je Josipović.
Kada je riječ o evropskim perspektivama regiona, Josipović je poručio da Hrvatska po prijemu u EU neće nijedno bilateralno pitanje ni sa jednim susjedom učiniti preprekom u procesu evropskih i evroatlantskih integracija.
"Budite sigurni da će Hrvatska, a to je politika koju zagovara i premijerka Jadranka Kosor, pomagati svim susjedima, naravno i Srbiji, da što prije uđu u EU. Otvorena pitanja ćemo nastojati da rješavamo uz svijest da je nekada potreban i kompromis, i nećemo miješati bilateralna i multilateralna pitanja, odnosno pristup Srbije EU", rekao je Josipović.
Kad je riječ o Kosovu, hrvatski predsjednik je rekao da je iz činjenice da Srbija ne učestvuje na mnogim važnim sastancima na kojima učestvuju predstavnici Kosova očito da problem postoji.
"Mi smo svoje osnovno stanovište izrazili priznavanjem Kosova. Međutim znamo da postoje brojna otvorena pitanja, ali to je nešto u šta se Hrvatska ne može miješati ni direktno ni indirektno. Probleme između Srbije i Kosova Hrvatska ne može da rješava", rekao je Josipović.
"Stvar je Srbije, odluke MSP i međunarodne zajednice u širem smislu riječi da se nađe neka dobru formula", zaključio je predsjednik Hrvatske.
(Tanjug)