Slikar Bogoljub Arsenijević Maki izašao je iz zatvora pošto je prethodno predsjednik Boris Tadić potpisao je odluku o pomilovanju.
Maki (56) je izašao iz Okružnog zatvora u Valjevu oko 21 sat, pošto je prethodno predsjednik Srbije potpisao odluku kojom se Arsenijević oslobađa krivičnog postupka po optužnici iz 1999. godine.
Arsenijeviću, koji je jutros počeo štrajk glađu, juče je Vanraspravno krivično vijeće Višeg suda odredilo pritvor do dva mjeseca zbog neodazivanja sudskim pozivima za novo suđenje.
On je uhapšen u noći između nedjelje i ponedeljka na graničnom prelazu Kotroman, kod Mokre Gore, prilikom pokušaja ulaska u Srbiju iz BiH, po potjernici Višeg suda u Valjevu.
Ranije večeras, predsjednik Tadić izjavio je novinarima u Beogradu da će čim stigne zahtjev za pomilovanje iz Ministarstva pravde "učiniti sve što je u skladu sa zakonom".
Tadić nije mogao da objasni kako se uopšte dogodilo da slučaj Arsenijević traje toliko dugo, navevši da to nije njegov posao.
"Ja obavljam posao predsjednika Republike, a šta radi Ministarstvo pravde, MUP, šta rade sudovi... Ja ne miješam u njihov posao", rekao je Tadić.
"Da li je neko usporio proces, nije usporio proces, ja to ne znam. Samo znam da kad sam došao iz Estonije da sam video da imamo nov problem. Ja ga riješavam čim dođe kod mene na sto", poručio je Tadić.
Ovakav razvoj situacije najavio je državni sekretar ministarstva pravde Slobodan Homen koji je rekao da će proceduru pokrenuti ministarstvo po službenoj dužnosti.
"Smatramo da je ovo pravi put, jer treba razdvojiti nosioce borbe za demokratske promene od klasičnih učinilaca krivičnih dela", rekao je Homen i napomenuo da će prijedlog biti upućen predsjedniku Republike Borisu Tadiću, koji shodno svojim ustavnim i zakonskim ovlašećenjima, donosi konačnu odluku o oslobađanju od krivične odgovornosti.
Homen je ocijenio da su ispunjeni svi uslovi da Arsenijević bude oslobođen i izrazio očekivanje da će predsednik Republike o tome odlučiti u najkraćem roku.
"Arsenijević je bio nosilac borbe za demokratizaciju Srbije i jedan od hiljade učesnika protesta 1999. i 2000. koji su se borili protiv nedemokratskog režima Slobodana Miloševića", rekao je Homen.
Ukoliko bi Arsenijević odgovarao za to krivično djelo, onda bi i mnogi drugi trebalo da budu pozvani na odgovornost, smatra Homen i podsjeća da se veliki broj tih ljudi danas nalazi u vlasti.
Na žalost, zbog sporosti pravosuđa taj postupak je trajao toliko godina - od 1999. godine, napomenuo je državni sekretar.
"Mi smatramo da je ovo najbolji način da se pošalje jasna poruka da se nosioci demokratskih promena ne mogu smatrati učiniocima krivičnih dela, jer smo se tada svi borili protiv nečega što je bila nedemokratska država i protiv nedemokratskog režima koji je zloupotrevaljavao poluge vlasti, a o tome govori veoma oštra kazna na koju je bio osuđen Aresenijević", naglasio je Homen.
Arsenijević je juče u zgradi Višeg suda u Valjevu dopisniku agencije Beta rekao da će štrajkovati glađu ako mu bude određen pritvor po optužnici iz 1999. za sprečavanje službenih lica u obavljanju poslova bezbednosti jer je taj proces pred pravosuđem ušao u 11. godinu. Svoja obećanja realizovao je jutros.
Arsenijević je 12. jula 1999. na Gradskom trgu u Valjevu organizovao "miting protiv vlasti" Slobodana Miloševića, na kojem je došlo do incidenata prilikom pokušaja zauzimanja zgrade Skupštine opštine Valjevo.
Tadašnji Okružni sud u Valjevu izrekao mu je tri godine zatvora, ali je Vrhovni sud Srbije tu presudu ukinuo i naložio novo suđenje sa rekonstrukcijom na licu mjesta.
Njemu je juče Vanraspravno krivično vijeće Višeg suda odredilo pritvor do dva mjeseca zbog neodazivanju sudskim pozivima.
Arsenijević je uhapšen pretprošle noći na graničnom prelazu Kotroman, kod Mokre Gore, prilikom pokušaja ulaska u Srbiju iz BiH, po poternici Višeg suda u Valjevu zbog neodazivanja na sudske pozive za novo suđenje po optužnici iz 1999. godine.
Istovremeno, iz požarevačkog suda stigla je vijest da je Marko Milošević oslobođen svake krivice zbog apsolutne zasterjelosti tužbenog zahtjeva koji su je protiv njega još 2000. godine podnijela trojica članova Narodnog pokreta "Otpor".
(agencije/MONDO)