• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU zgranuta, Kina cijeni odluku povodom Nobela

Evropska komisija je razočarana, a Kina cijeni odluku Srbije da njen predstavnik ne prisustvuje uručenju Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjabou.

 EU zgranuta, Kina cijeni odluku povodom Nobela Izvor: MONDO

I Sonja Liht smatra da je odluka pogrešna, a protestovale su i političke stranke, nevladine organizacije. Skupštinski odbor za spoljne poslove traži od šefa diplomatije da podnese izveštaj o odluci. Vuk Jeremić kaže da je njegov posao Sizifov posao.

Evropska komisija je ocijenila da bi Srbija morala da uskladi svoju stav sa Evropskom unijom koja će prisustvovati svečanosti u Oslu.

"Veoma smo razočarani ovom odlukom Srbije. Očekujemo da zemlja koja teži priključenju EU, dijeli vrijednosti Unije", rekla je portparolka evropskog komesara za proširenje Anđela Filote.

Ona je podsjetila da je stav 27 zemalja EU da učestvuju na ceremoniji dodjele Nobelove nagrade za mir u petak, 10. decembra, i pored poziva Pekinga na bojkot tog događaja.

"Razočarani smo, zabrinuti smo i razgovaraćemo sa našim partnerima kako bismo vidjeli da li je moguće da čujemo drugačiji stav" Beograda o tom pitanju, rekla je portparolka komesara Štefana Filea.

Prema njenim riječima, "moguće je" da će i tokom sutrašnjeg sastanka komesara sa predsjednikom Vlade Srbije Mirkom Cvetkovićem "biti pomenuto" i ovo pitanje.

Kritike na račun vlasti u Beogradu stigle su i iz Evropskog parlamenta, čiji predstavnici odluku Srbije ocjenjuju kao "loš signal".

"Namjera Srbije… predstavlja vrlo loš signal koji u Brisel stiže iz Beograda. Sa stanovišta zemlje koja se nalazi na putu ka članstvu u EU, Srbija mora da zna da će reakcija Unije na takvu odluku biti negativna", izjavio je za radio "Dojče vele" Predsjednik Odbora za jugoistočnu Evropu Evropskog parlamenta Edvard Kukan.

I izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin negativno je prokomentarisao odluku o neprisustvovanju predstavnika Srbije svečanosti u Oslu, planiranoj za petak, 10. decembar.

Kineski ambasador u Srbiji Vei Đinghua izjavio je danas da Kina "visoko cijeni" odluku Srbije da ne prisustvuje dodjeli Nagrade.

"Srpski narod zna da dodjela Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu nema veza sa mirom", kazao je kineski amabasador novinarima prilikom potpisivanja ugovora o obnovi TE Kostolac.

"Kada je riječ o strateškom partnerstvu sa Srbijom, mi uvek imamo razumijevanje za njene vitalne interese i poštujemo integritet i teritorijalni integritet svake zemlje. Sa druge strane, mi mislimo da dodjeljivanje Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu nema veze sa mirom", dodao je Đinghua.

On je rekao da kao što Srbija zna da ni dodeljivanje Nobelove nagrade bivšem specijalnom izaslaniku UN za Kosovo Martiju Ahtisariju nije imalo veze sa ljudskim pravima, tako ni ovogodišnje dodjeljivanje kineskom disidentu nema veze sa mirom.

"Kineski disident je tražio promjenu političkog sistema u našoj zemlji i mislimo da srpski narod najbolje zna da dodeljivanje Nobelove nagrade njemu nema veze sa mirom", kazao je kineski ambasador u Beogradu.

"Odluka da ne prisustvujemo dodjeli Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liu Sijabou nije donijeta olako, možda ne ostavlja najbolji osećaj u stomaku, ali smo morali da uzmemo u obzir kakve odnose imamo sa ključnim političkim činiocima u svijetu", izjavio je večeras ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.

"Kina je dokazani prijatelj Srbije i pružala nam je bezrezervnu podršku u teškim trenucima, koja nam itekako znači", naglasio je Jeremić, gostujući u Vestima TV B92.

"Poslije dužeg vaganja, opredijelili smo se za takvu odluku, koja nije nimalo laka i daleko je od idealne", rekao je Jeremić.

Ipak, govorimo o nagradi koju je dobio i Marti Ahtisari, koji je, prema rečima Jeremića, mnogo šta zaslužio, ali ne i priznanje za mir i ljudska prava.

"U ovom trenutku, državni interes Srbije je najbolje zastupljen ovakvim rješenjem", poručio je Jeremić.

"Razumijem da u jednom broju evropskih prijestonica postoji razočaranje našom odlukom", rekao je Jeremić, "ali ovo je posao u kojem ne možete uvijek sve da zadovoljite".

Evropska budućnost, prema rečima Jeremića, strateški je prioritet Srbije i "bilo bi zastrašujuće" kada bi evropski put Srbije, "male zemlje u teškoj situaciji", bio zaustavljen zbog ovakve odluke.

"Ovo nije odluka koja nas na bilo koji način raduje - poštovanje ljudskih prava je osnovna vrijednost Evrope, mi dijelimo tu vrijednost, ali je ponekad Sizifov posao da donosite odluke na koje ste primorani", zaključio je Jeremić.

Odbor Skupštine Srbije za inostrane poslove zatražio je da mu šef srpske diplomatije podnese izvještaj o odluci da Srbija ne prisustvuje dodjeli Nobelove nagrade za mir, izjavila je danas šef poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija.

Ona je novinarima u republičkom parlamentu rekla da očekuje da će ta sjednica biti održana uskoro, kada budu usklađeni termini tog odbora i ministra Jeremića.

"Svaka spoljnopolitička odluka jeste tema o kojoj imamo pravo da tražimo izjašnjavanje i odgovor nadležnog ministra. Odbor za inostrane poslove je tražio da ministar dođe pred to tijelo i narodne poslanike upozna sa svim odlukama, elementima, preporukama u spoljnoj politici", rekla je Kolundžija, koja je i član tog tijela.

Danas je i poslanička grupa Liberalno-demokratske partije zatražila sazivanje hitne sjednice skupštinskog Odbora za inostrane poslove povodom odluke da delegacija Srbije ne prisustvuje dodjeli Nobelove nagrade za mir i, kako su naveli, političkih posljedica takve odluke.

Odluku da predstavnik Srbije ne prisustvuju dodeli Nobelove nagrade za mir kritikovali su i Srpski pokret obnove i Liga socijaldemokrata Vojvodine.

Odluku je komentarisala i predsjednica Spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova i predsjednica Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht koja je rekla da je pogrešna.

"Čovjek koji se bori za osnovno ljudsko i građansko pravo - kao što je ovaj čovjek koji je dobio Nobelovu nagradu za mir u zemlji u kojoj očigledno za takvu borbu možete da završite u zatvoru, je čovjek koji se nesporno bori za nešto za šta se zalaže Srbija", rekla je Liht za "Politiku".

Prema njenim riječima, "pravo da razmišljate sopstvenom glavom, da imate sopstveni stav i da kritikujete ono što smatrate da vaša država ne radi kako treba i da to imate pravo da izražavate jedna je od osnovnih civilizacijiskih tekovina".

Ona je kazala da treba imati na umu i to da male zemlje u ovakvim situacijama bivaju izložene velikim pristiscima i da pretpostavlja da je tome bilo i izloženo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

"Problem je što Srbija ovoga puta neće biti na onom mjestu gdje će biti sve zemlje-članice EU čiji dio Srbija hoće da bude", rekla je Liht.

Srbija je među 18 zemalja koje će uz Kinu bojkotovati ceremoniju u Oslu.

Ministri spoljnih poslova zemalja EU zatražili su u oktobru od Evropske komisije mišljenje o kandidaturi Srbije za članstvo.

Beograd se nada da će 2011. dobiti status kandidata.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE