• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Smrklo se i Tomislavu Merčepu

Nekadašnji ratni pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Hrvatske je priveden zbog ratnih zločina, dva dana nakon prozivke Amnesti internešenela.

 Smrklo se i Tomislavu Merčepu Izvor: MONDO

Nekadašnji ratni pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Hrvatske Tomislav Merčep, osumnjičen za ratne zločine nad srpskim civilima, zadržan je poslije saslušanja u dvodnevnom pritvoru, a zbog lošeg zdravstvenog stanja prebačen je u zatvorsku bolnicu.

Tomislav Merčep, uhapšen je jutros u Zagrebu samo dva dana nakon što je Amnesti internešenel upozorio da Hrvatska još tetoši svoje ratne zločince.

Merčep, koji je 1991. godine neko vrijeme bio u Vukovaru, a zatim u Gospiću, poslednjih godina u medijima se povezuje sa zločinima koji su 1991. počinjeni u Pakračkoj Poljani, u zapadnoj Slavoniji.

"Nad Merčepom je završeno dugogodišnje kriminalističko istraživanje, koje je policija sprovela u saradnji s Državnim tužilaštvom", naveo je MUP, dok je zagrebačka policija pretresla njegov stan.

Sam Merčep je novinarima koji su se okupili oko zgrade u Novom Zagrebu, gdje živi, izjavio da je njegovo hapšenje "povezano s glupošću".

Merčep je popodne u zagrebačkom Županijskom sudu dao iskaz o ratnim zločina u Zagrebu i Pakračkoj poljani 1991. godine.

Prema riječima njegovog advokata Marka Ujevića, Merčep je odbacio sve tvrdnje tužilaštva o umješanosti u zločine, ali nije mogao da se izjasni o cijelom slučaju.

S obzirom na sadržaj spisa, Ujević očekuje da će tužilaštvo u ponedjeljak zatražiti jednomjesečni pritvor za Merčepa.

Index.hr je po hapšenju podsjetio da je Amnesti Internešenel prije dva dana upozorio na ogromni broj neriješenih predmeta vezanih za ratne zločine u Hrvatskoj (700 predmeta je na čekanju).

Amnesti Internešenel tada je pomenuo da bi zbog ratnih zločina trebalo da odgovaraju Vladimir Šeks, Davor Domazet Loša i Tomislav Merčep.

Iz Amnestija su se tada zapitali kako je moguće da Merčep nije ispitan, uprkos nizu javnih svjedočenja o zločinima koje su počinili pripadnici rezervnog sastava MUP pod njegovom komandom, prenosi Index.hr.

Iako je svojevremeno i Hag dao opširnu dokumentaciju o zločinima Merčepa i njegove jedinice, do danas niko ništa nije preduzimao protiv njega.

Neki od pripadnika njegove jedinice pravosnažno su osuđeni za ubistva, ali iz obijesti - Munib Suljić, Siniša Rimac, Igor Mikola i drugi.

Uz merčepovce se vezuje i jedan od najvećih skandala u hrvatskom sudstvu povodom zločina kada je grupa njih, među kojima i gore pomenuti, u decembru 1991. u Zagrebu ubila Milana Zeca, njegovu ženu i 12-godišnju ćerku Aleksandru, dok su komšije spasli dvoje preostale djece. Oni su zbog proceduralne greške pušteni iako su priznali zločin.

Protiv još šest pripadnika Merčepove jedinice vodio se postupak za dio zločina u Pakračkoj Poljani u zapadnoj Slavoniji. Oni su optuženi, ali ih je prvostepeni sud na kraju oslobodio. Vrhovni sud je 2001. ukinuo oslobađajuću presudu i predmet vratio na ponovno suđenje.

U ponovljenom postupku osuđeni su na višegodišnje zatvorske kazne, ali je vrhovni sud ukinuo presude, a postupak ponovo vratio sudu u Požegi.

Prvooptuženi Damir Kufner bio je u martu 2009. nepravosnažno osuđen na četiri i po godine zatvora, Davor Šimić na godinu dana, Pavao Vancaš na tri, Tomica Poleto na 16, Željko Tutić na 12 i Antun Ivezić na 10 godina zatvora.

Optuženi su da su kao bivši pripadnici voda vojne policije iz sela Kipa i Klise u novembru i decembru 1991. odvodili civile u improvizovani zatvor zbog ispitivanja gdje su ih fizički i psihički mučili, a onda i ubijali. Od 24 srpska civila zatočena u ribarskoj kolibi pokraj Marinog Sela 18 ih je ubijeno.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE