LE: Anderleht opet preko prečke

U prvim mečevima šesneastine finala Lige Evrope ogroman posao odradili su Leverkuzen, Ajaks, Dinamo Kijev i Tvente.

LE: Anderleht opet preko prečke Izvor: MONDO

Poslije pobjeda u gostima samo teorija ih dijeli od plasmana u osminu finala.
"Kopljanici" iz Amsterdama su bili ubjedljivi u Briselu. Poveli su u prvom poluvremenu preko Aldervirelda, a ključni momenat zbio se u 55. minutu. Penal za domaćina izveo je Vasilevski. Tukao je u stilu saigrača Busufe, koji je prošlog ljeta utabao put Partizanu u Ligu šampiona - preko gola.

Anderleht je stigla žestoka kazna, jer su mu Eriksen i Al Hamdaui zapečatili sudbinu u Evropi - 0:3.

Za Ajaks je do 81. minuta igrao Miralem Sulejmani.

Bajer iz Leverkuzen je demolirao Metalist u Harkovu - u mrežu Vladimira Dišljenkovića "spakovao" je četiri komada, od kojih tri u finišu utakmice. Za ukrajinski tim igrao je još jedan Srbin, Milan Obradović - 0:4.

Dinamo iz Kijeva (Miloš Ninković bio na klupi) šokirao je u Istanbulu navijače Bešiktaša, koji je kraj meča dočekao bez Kvarežme isključenog u sudijskoj nadokandi vremena (1:4), dok je Tvente golovima De Jonga u 77. minutu i Vizgerhofa u 88. protiv Rubina obezbijedio veliki kapital pred revanš.

U prvoj utakmici šesnaestine finala Lige Evrope fudbaleri holandskog Tventea savladali su u Moskvi tim Rubina iz Kazanja sa 2:0 (0:0).

Meč u Moskvi pratilo je tek nešto više od 300 navijača, od čega 25 fanova Tventea, što je daleko najlošija posjeta nekog meča Lige Evrope. Razlog tome je izuzetno niska temperatura. Na stadionu je tokom meča izmjereno -15 stepeni Celzijusa.

Golove za aktuelnog šampiona Holandije postigli su Luk de Jong u 77. i Peter Vizgerhof u 88. minutu.

Meč je trebalo se igra u Kazanju, ali je zbog izuzetno niske temperature u Tatarstanu, UEFA naložila da ruski tim ugosti holandskog šampiona u Moskvi, na stadionu Lužnjiki koji ima veštačku travu.

UEFA je predložila da dva kluba zamijene domaćinstva nadajući se da će za sedam dana vrijeme u Rusiji biti daleko povoljnije za igru, ali je uprava Tventea odbila da se prvi meč igra u Enšedeu.

Pošto su meteorolozi predvidjeli da će se temperatura u ruskoj prijestonici u večernjim satima spustiti ispod -24 stepena Celzijusa, UEFA je prije dva dana donijela odluku da utakmica, umjesto od 19 časova, počne šest sati ranije.

Ipak, bilo je "minus 15", pa je na tribinama bilo samo 300 gledalaca, od kojih 25 gostujućih navijača!

Hladno je bilo i u Bjelorusiji, ali Bate Borisov to nije iskoristio da savlada PSŽ (2:2) iako je do 89. minuta vodio. Za Bate je cijeli meč odigrao Marko Simić.

U Poznanju se igralo na snijegom pokrivenom terenu. Tu je domaćin slavio. Pobjedonosni gol za Leh protiv Brage postigao je Rundevs, što mu je šesti u tekućoj sezoni Lige Evrope. Vojo Ubiparip debitovao je za poljski tim, u 84. minutu zamijenio je upravo Rundevsa, dok je Ivan Đurđević igrao svo vrijeme.

Benfika nije dozvolila iznenađenje protiv Štutgarta, koji je poveo u Lisabonu, ali je Kardozo sa dva pogotka, u 70. i 81. minutu, donio domaćinu pobjedu - 2:1. Za "švabe" je igrao Zdravko Kuzmanović, do 76. minuta.

U duelu Napolija i Viljareala mreže su mirovale, a u posljednjim trenucima meča Napolitanci su ostali sa desetoricom, jer je isključen Aronika.

Parovi i rezultati:

Rubin - Tvente 0:2 (0:0)
/De Jong 77, Vizgerhof 88/

Metalist Harkov - Bajer Leverkuzen 0:4 (0:1)

Aris - Mančester siti 0:0

Revanši su na programu sljedeće sedmice (22. i 24. februara). Finale će se igrati 18. maja u Dablinu.