BiH: Velež gazda Mostara, profitirao Borac

Velež savladao Zrinjski (3:1) u gradskom derbiju. Slavija i GOŠK osvojili vrijedne bodove za opstanak, i pomogli Borcu u trci za Evropom.

BiH: Velež gazda Mostara, profitirao Borac Izvor: MONDO

Na nedjeljnim mečevima 24. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, sva tri domaćina upisala su tri boda.

Velež je u gradskom derbiju nadigrao Zrinjski (3:1), a ubjedljive pobjede ostvarili su Slavija protiv Travnika (3:0), odnosno GOŠK protiv sarajevskog Olimpika (3:0) čime su pobjegli iz opasne zone.

Osim toga, pomogli su banjalučkom Borcu, koji je u subotu neočekivano poražen od Zvijezde (1:2) da ostane na četvrtom mjestu koje vodi u kvalifikacije za Ligu Evrope.

Velež je do prednosti protiv gradskog rivala stigao u prvom pravom napadu u 10. minutu.
Danijel Brković je pronašao Šefku Okića, koji je rutinski pogodio mrežu Igora Melhera za vođstvo "rođenih" - 1:0.

"Plemići" su samo tri minuta kasnije imali odličnu šansu za izjednačenje, ali je golman Veleža Dejan Bandović odlično odbranio šut glavom Amera Bekića.

Zrinjski je pokušavao da izjednači, ali je u 36. minutu Velež poslije kontranapada koji je realizovao Denis Zvonić uduplao prednost - 2:0.

Već u narednom napadu, gosti su uspjeli da smanje golom Hrvoja Miličevića - 2:1.

U nastavku utakmice, tačku na trijumf u debiju novog trenera Veleža Asmira Džafića, inače velikog prijatelja stratega Zrinjskog Slavena Muse, stavio je rezervista Rijad Demić u 82. minutu.

Velež – Zrinjski 3:1
Stadion Vrapčići. Gledalaca: 2.000. Sudija: Vladimir Bjelica. Strijelci: 1:0 Okić (10), 2:0 Zvonić (36), 2:1 Miličević (42), 3:1 Demić (82). Žuti kartoni: Jugo, Brković (Velež), Stojkić (Zrinjski).

Velež: Bandović, Kajtaz, Zvonić (od 70. Demić), Mahinić, Kodro (od 87. Cerić), Jugo, Okić, Brković, Hajdarević (od 57. Škaljić), Knežević, Mehremić.

Zrinjski: Melher, Džidić, Ivešić (od 46. Bibić), Marjanović, Bekić, Krišto (od 46. Muminović), Miličević, Stojkić, Žuržinov (od 70. Džekson), Popović, Aničić.

Slavija je do pobjede nad Travnikom (3:0) stigla već nakon prvog poluvremena.

U 2. minutu meča u Istočnom Sarajevu pogodio je Dejan Rašević, koji je sve završio sam - nanizao je nekoliko gostujućih igrača i matirao golmana Nevresa Fejzića.

Za drugi gol i treći gol odnosno pobjedu, koja bi mogla Slaviji da donese na kraju bodove spasa, pobrinuo se u 15. i 35. minutu Lazar Vidić.

U dvoboju GOŠK-a i sarajevskog Olimpika u Gabeli, igralo se otvoreno na obje strane, ali su domaći svoje šanse iskoristili i na kraju ubjedljivo slavili - 3:0.

Najprije je u finišu prvog dijela mrežu gostiju načeo Mahir Karić iz jedanaesterca.

Da tri boda ostanu u Gabeli najzaslužniji je bio dvostruki strijelac Denis Zlomislić, koji je sve dileme oko pobjednika razriješio u 56. i 66. minutu.