PREMIJER: Čelsi se odbranio od Arsenala

"Plavci" čuvali i sačuvali pobjedu nad "tobdžijama" na svom terenu - 2:1 (2:0). Strijelci Mata, Lampard i Volkot.

PREMIJER: Čelsi se odbranio od Arsenala  Izvor: MONDO

Čelsiju prvo poluvrijeme i bodovi, Arsenalu drugo i nervozna zbog neiskorišćenih prilika.

U tu rečenicu bi se najkraće mogao sažeti opis nedeljnog londonskog derbija ekipa Rafe Beniteza i Arsena Vengera.

Šampion Evrope, sa ošišanim Fernandom Toresom u napadu, uspio je da do odlaska na odmor postigne dva gola i stekne nedostižnu prednost pred nastavak susreta. Precizni su bili Huan Mata u šestom i Frenk Lampard u 16. minutu, sa bijele tačke.

Doduše, trebalo bi očekivati narednih dana brojne osude na račun glavnog arbitra Martina Etkinsona. Uoči prvog gola Čelsija dopustio je da igra bude nastavljena uprkos očiglednom prekršaju Ramireša na sredini terena. U nastavku akcije Huan Mata dobio je loptu od Aspilikuete i pogodio gornji lijevi ugao gola gostiju.

Već poslije deset minuta vođstvo "plavaca" bilo je duplirano. Golman Arsenala Vojčeh Ščensni nepropisno je zaustavio Ramireša u svom šesnaestercu, skrivio penal i zaradio žuti karton. Frenk Lampard, budući "Amer", bio je precizan

Pauza na poluvremenu koristila je gostima da se priberu i nastave meč motivisaniji i odlučniji.

U 58. minutu uspjeli su da smanje prednost rivala, pogotkom Tea Volkota na asistenciju Santija Kazorle. Iz "srca" kaznenog prostora pogodio je donji desni ugao gola i ulio nadu svojim navijačima da se neće poraženi vratiti kućama.

Međutim, na njihovu žalost, to se i dogodilo.

Pokušaj Arsena Vengera da ubacivanjem Andreja Aršavina u finišu dodatno razmrda ekipu i unese živost u svoj napad nije donio očekivan rezultat. Iskusni Rus nije se snašao, kao ni njegove kolege iz napada u nekoliko prilika do kraja.

A Čelsi je u 83. minutu mogao da otkloni sve dileme oko pobjednika.

Rezervista Demba Ba ušao je u igru umjesto Toresa, ljubimca gazde Romana Abramoviča, i istrčao sam pred nebranjenu mrežu Arsenala. Doduše, tamo nije stajao golman, ali jeste štoper Tomas Fermalen, koji je stilom rukometnog čuvara mreže nogom "skinuo" zicer i zabrinuo domaću publiku.

Upravo je Belgijanac u 88. minutu imao ogromnu priliku da izjednači! Ešli Kol, lijevi bek Čelsija, napravio je na ivici svog kaznenog prostora faul na Bakariju Sanji, zadržavši ga rukama sa leđa. Fermalen je pokušao da iskoristi klizav teren i da udarcem po zemlji zatrese mrežu Petra Čeha, ali nije uspio.

Lopta je prošla pored desne stative.

Posljednju šansu gosti su imali u nadoknadi vremena, kada je Olivije Žiru dodao loptu to Volkota, a njega u djeliću sekunde prije šuta sa nekoliko metara izblokirao Geri Kejhil.

Čelsi je uspio da ostvari prvu pobjedu kod kuće od demoliranja Aston Vile uoči Božića (8:0). Kapiten srpske reprezentacije Bane Ivanović odigrao je cio meč, poslije kojeg su se "plavci" učvrstili na trećoj poziciji tabele Premijer lige.

Arsenal je u problemu. Poslije 22 odigrane utakmice zaostaje šest bodova za Totenhemom, koji se nalazi na poziciji koja vodi u Ligu šampiona. S tim što će "pevci" svoj meč aktuelnog kola igrati od 17.00 časova, protiv Mančester junajteda.